reklama
reklama

Strefy ASF na wschodzie kraju. Powiaty podejmują działania

Opublikowano:
Autor:

Strefy ASF na wschodzie kraju. Powiaty podejmują działania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieW dniu 26 czerwca 2025 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) po potwierdzeniu ogniska choroby w gospodarstwie w Nowym Pawłowie, gmina Janów Podlaski. Zakażenie wykryto dzień wcześniej. Objęto nim stado liczące 68 świń. Badania wykonano w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.
reklama

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, wyznaczono dwie strefy – zapowietrzoną i zagrożoną. Pierwsza obejmuje miejscowości w gminach Janów Podlaski i Konstantynów. Druga rozciąga się na część gmin Biała Podlaska, Leśna Podlaska, Janów Podlaski, Konstantynów i Rokitno. Strefa zapowietrzona przestaje obowiązywać 11 lipca, natomiast strefa zagrożona pozostaje aktywna do 26 lipca 2025 roku.

Chociaż okres obowiązywania pierwszej ze stref dobiega końca, działania w regionie są kontynuowane. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łęcznej opublikował komunikat, w którym informuje o konieczności wzmożenia bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną na terenie powiatu łęczyńskiego. Wskazano, że sytuacja epizootyczna wymaga szczególnej ostrożności ze strony hodowców, którzy powinni bezwzględnie stosować się do wymogów sanitarnych. W treści komunikatu przywołano również aktualne przepisy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące środków podejmowanych w przypadku wystąpienia ASF.

reklama

Na terenach objętych rozporządzeniem w powiecie bialskim obowiązują zakazy związane z przemieszczaniem świń, transportem produktów pochodzenia zwierzęcego bez zezwoleń oraz rozrzucaniem ściółki i obornika. Szczegółowe granice stref zapowietrzonej i zagrożonej przedstawiono w materiałach graficznych dołączonych do oficjalnego komunikatu.

Według służb weterynaryjnych, w bezpośrednim sąsiedztwie ogniska w Nowym Pawłowie znajduje się tylko jedno inne gospodarstwo utrzymujące trzodę. Taki układ może ograniczyć potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa. Dodatkowo, już od marca prowadzone są działania związane z padłymi dzikami – ich obecność na terenach rolniczych traktowana jest jako istotny czynnik ryzyka w szerzeniu się choroby.

reklama

Afrykański pomór świń nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi, jednak jego skutki są poważne dla gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Weterynarze przypominają o konieczności niezwłocznego zgłaszania podejrzanych przypadków zachorowań u świń oraz przestrzegania obowiązujących zasad.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo