reklama

Był magazyn, jest muzeum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Anna Chodyka

Był magazyn, jest muzeum - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW nowej części są cztery sale i pięć działów. Muzeum Południowego Podlasia w nowo otwartych pomieszczeniach prezentuje eksponaty, które reprezentują wszystkie jego kolekcje.

W tym roku muzeum obchodzi jubileusz- 50-lecia działalności. Z tej okazji w ub. tygodniu oddano do użytku nową część, która mieści się w oficynie zachodniej w Parku Radziwiłła.

Wcześniej był tam magazyn Bialskiego Centrum Kultury.

Leżały w nim jakieś elementy sceny, szpadle, wszystko było w opłakanym stanie, nie było nawet posadzki

- mówił prezydent Dariusz Stefaniuk podczas otwarcia nowej części muzeum.

160 tys. eksponatów

 A muzeum, które posiada ok. 160 tys. eksponatów nie miało gdzie ich pokazywać.

Trwały długie dyskusje co umieścić w tych salach, mnie zależało na tym by bialskie muzeum otrzymało nowe miejsca do prezentowania zbiorów. Dzisiaj udało się je przywrócić do świetności. Mam nadzieję, że kolejne sale będą przywracane przez nas i oficyna zachodnia stanie się miejscem kultury. Cieszę się, że radni wsparli ten projekt, została zainwestowana w to duża kwota, jedna z większych w ostatnich latach, które miasto wydawało na kulturę.

Miasto dało na remont  500 tys. zł, a 100 tys. zł na wyposażenie.

W nowej części są cztery sale i pięć działów. Muzeum prezentuje tam eksponaty, które reprezentują wszystkie kolekcje, jakie posiada.

Od paleolitu

Niekoniecznie są to eksponaty najdroższe czy też najstarsze, ale bywają tu takie, które nie były nigdy prezentowane, i te najciekawsze

- mówiła dyrektor muzeum, Małgorzata Nikolska.

Dział archeologii prezentuje swoje najcenniejsze obiekty tworząc panoramę pradziejów Białej i okolic, czyli pokazuje przedmioty jeszcze z czasów paleolitu aż do czasów nowożytnych, bo "najnowszym" jest fragment kominka pochodzący z pałacu Radziwiłłów. Dział historii wybrał zbiory, w których przewracamy kartki, więc raczej same w sobie by nie zainteresowały położone za gablotą. Dzięki temu, że mogliśmy zakupić kiosk interaktywny będzie można obejrzeć wszystkie zdjęcia z prezentowanych albumów.

Są tam fotografie m.in. z okresu międzywojennego, które należały do Aleksandra Próchnickigo, który był pełnomocnikiem ds. odbudowy ziem wschodnich. Jest też sztabuł, czyli pamiętnik Felicji Barwińskiej, która mieszkała na folwarku koło Białej, a później została nauczycielką. Dział numizmatyki pokazuje złote monety m.in. dukaty. I obiekty związane z miastem, czyli stare tłoki pięczętne. Dział etnografii zdecydował się na pokazanie wszystkiego, co wiąże się z muzyką, czyli starych instrumentów muzycznych, zabawek w formie instrumentów muzycznych, w przyszłości w tej części wystawy muzykę będzie można również usłyszeć. Dział sztuki reprezentuje historię portretu, od XVII w. do portretów współczesnych.

Każdy z obiektów ma swoją indywidualną historię, a ją można poznać czytając podpisy

- podsumowała dyrektor Małgorzata Nikolska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo