reklama
reklama

Wystrzałowa "trzydziestka" warsztatów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wystrzałowa "trzydziestka" warsztatów - Zdjęcie główne

Za stołami w restauracji "Skala" w czwartek zasiedli uczestnicy warsztatów i ich rodzice lub opiekunowie, goście z innych warsztatów i szefowie instytucji oraz sponsorzy.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieZ rozmachem bialskie Warsztaty Terapii Zajęciowej "Siloe" zorganizowały w restauracji "Stylowa" jubileuszowe święto z odśpiewaniem "sto lat", tortem z zimnymi ogniami i pokazem teatralnym. To wszystko z okazji 30-lecia istnienia tej placówki, która powstała w 1994 r. jako jedna z pierwszych w Polsce.
reklama

Pomysł utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej zrodził się już w 1992 roku w byłym bialskopodlaskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy, gdzie dzięki zaangażowaniu pracowników urzędu, pozyskaniu środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych utworzono tę jednostkę terapeutyczną dla osób z niepełnosprawnością w Spółdzielni Inwalidów Elremet – Zakładzie Pracy Chronionej, gdzie funkcjonował przez 28 lat – podkreśliła Anna Nowińska z Biura Prasowego Caritas Diecezji Siedleckiej.

Pierwsza placówka na terenie obecnego woj. lubelskiego

Dodała, że otwarcie placówki nastąpiło 1 września 1994 roku.

Była to pierwsza placówka na terenie obecnego woj. lubelskiego. Początkowo utworzono w niej trzy pracownie terapeutyczne: krawiecką, plastyczną i gospodarstwa domowego, świetlicę oraz gabinet pielęgniarki. W terapii uczestniczyło 13 osób – wyliczyła Anna Nowińska.

Elżbieta Siwiak, kierownik kontynuującego tam działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej "Siloe", podczas prezentowania historii warsztatów zaznaczyła, że rozwijały się one, gdy tworzono kolejne pracownie: w 1997 r. techniczną, rok później dziewiarsko-hafciarską i w 2001 r. galanterii skórzanej, a w 2003 r. komputerowo-poligraficzną.

Od 30 lat jest w warsztacie aż siedem osób. Duża grupa też doszła w latach 1997-98 i w 2001 r., gdyż z każdą nową pracownią można było zwiększyć liczebność warsztatów o limit – kolejnych pięć osób. Część uczestników jednak rezygnowała ze względów zdrowotnych i rodzinnych – zauważa kierownik. 

Ma bliski kontakt z podopiecznymi, z którymi razem przeżywała jubileusz. Cieszyła ją radość młodszych i starszych uczestników przy zapalaniu świeczek i zimnych ogni na torcie, a później w delektowaniu się ciastem i słodyczami. Było wspólne śpiewanie i podziwianie strojów aktorów, którzy zaprezentowali teatralną baśń.

W warsztacie prowadzimy rehabilitację zawodową i społeczną z osobami z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze wskazaniem na terapię zajęciową. Dostosowujemy te formy do potrzeb uczestników. Mamy 40 miejsc, wszystkie są już zajęte – powiedziała kierownik.

Pod skrzydłami Caritas

Podkreśliła, że od 1 lipca 2022 r., by zapewnić istnienie warsztatu i zatrudnienie kadry, jednostkę przejął Caritas Diecezji Siedleckiej, którego dyrektor ks. Paweł Zazuniak zaproponował nazwę Siloe nawiązującą do określenia sadzawki w Jerozolimie, w której kąpiel miała przywracać zdrowie, a nad nią Jezus uzdrowił niewidomego mężczyznę. Siloe symbolizuje miłość, światło i wodę. Już w nowym układzie w 2023 r. utworzono pracownię artystyczno-teatralną.

Ksiądz dyrektor także gościł na spotkaniu jubileuszowym.

W diecezji prowadzimy siedem warsztatów terapii zajęciowej i jeden dom samopomocy. Bardzo się cieszymy z tej placówki, która już ma 30 lat. Na warsztatach terapii osoby uczestniczą w normalnym życiu, np. idą z terapeutą na zakupy, czy załatwiają inne sprawy. Wykonują wspaniałe rękodzieło, robią "cuda", jest to skuteczna terapia – powiedział nam dyr. ks. Paweł Zazuniak.

Uczestniczący w uroczystościach Kamil Węgliński, dyrektor bialskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej poinformował nas, że w sumie na utrzymanie dwóch warsztatów terapii zajęciowej przekazywanych jest 2,57 mln zł rocznie pochodzących z PFRON i miasta na prawach powiatu.

Te fundusze wpływają na sprawne funkcjonowanie placówek. Mają pełne obłożenie. Na pewno wskazane byłoby tworzenie nowych jednostek, ale nie do końca widzimy odpowiednią liczbę kolejnych uczestników, których udział dawałby możliwość powołania kolejnego warsztatu – zauważył dyrektor MOPS.

WIĘCEJ O TYM WYDARZENIU PRZECZYTACIE W NAJBLIŻSZYM NUMERZE WSPÓLNOTY BIALSKIEJ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama