– Największa z realizowanych w historii naszego miasta inwestycja drogowa budzi duże, proporcjonalne do jej zakresu, zainteresowanie. Im bliżej jej zakończenia, tym więcej oczekiwania, by wreszcie mogła zacząć służyć mieszkańcom. Z inspektorem nadzoru i wykonawcami przygotowaliśmy w naszym harmonogramie stopniowe, częściowe udostępnianie kolejnych budowanych i wykańczanych elementów w trakcie trwania całej inwestycji – wyjaśniał prezydent podczas wtorkowego briefingu na nowej jezdni ul. Koncertowej.
Robocze otwarcie ronda
W miniony wtorek nie było przecinania wstęgi i poświęcenia ronda. Prezydent w otoczeniu kilku urzędników i radnych ze swojego ugrupowania oraz z inżynierem nadzoru przedstawił aktualny stan na tej dużej budowie. Nie ukrywał zadowolenia.
– Udostępnienie do ruchu nowego ronda upłynni komunikację w mieście. Skończy się trwający przez ostatnich kilka miesięcy okres utrudnień w komunikacji drogowej tego dużego kwartału miasta, osiedla Słoneczne Wzgórze. Mieszkańcy już nie będą musieli przeciskać się ruchem zastępczym w rejonie ulic Gromadzkiej i Klonowej – zaznaczył prezydent.
Inżynier nadzoru Waldemar Jakubaszek zaznaczył wtedy, że otwarcie ronda i to jedynie ze skrętem z Koncertowej w Daleką (gdyż na prawo jest jeszcze nieodebrany most) musi zaczekać dobę na właściwe oznakowanie drogowe.
– To rondo połączy osiedle Słoneczne Wzgórze z centrum miasta. Ciągle jest tu teren budowlany. Dojazd będzie więc możliwy z ograniczoną prędkością do 30 km na godzinę. Udostępniamy to, co możemy w tej chwili – mówił inżynier nadzoru Waldemar Jakubaszek.
Opóźnienie możliwe do nadgonienia
Przyznał, że inwestycja ma dwutygodniowe opóźnienie.
– Postaramy się je nadgonić. Całość inwestycji jest bardzo złożona. Po drodze napotkaliśmy na wiele trudności. Jak będzie nam sprzyjać pogoda, powinniśmy do 11 listopada oddać do użytku rondo na ul. Warszawskiej.
Prezydent wyjaśnił, że utrudnieniem w terminowym wykonywaniu inwestycji były konieczne uzgodnienia z "gestorami sieci". Po raz pierwszy w Białej Podlaskiej podczas budowy przenoszono energetyczną sieć wysokiego napięcia nad rzeką oraz gazową sieć średniego ciśnienia przy ul. Warszawskiej.
Urzędnicy poinformowali, że wykonano już ok. 90 procent zaplanowanych prac inwestycyjnych. Rozpoczęły się roboty bitumiczne, czyli wykonywanie nawierzchni nowej ulicy pomiędzy ul. Warszawską a mostem.
Właściciel firmy Biuro Obsługi Inwestycji Waldemar Jakubaszek powiedział nam, że do 20 listopada mają zostać zakończone roboty bitumiczne
– Most już jest wykonany. Trwa przygotowanie do próby obciążeniowej mostu. Jest opracowywana cała dokumentacja budowy. Później przygotowany będzie wniosek o dopuszczenie do użytkowania mostu z rondami i dojazdową ulicą. Planujemy do 20 grudnia udostępnić całość inwestycji – mówi inżynier nadzoru.
W czwartek podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej, przestrzennej i urbanistyki Rady Miasta Krzysztof Trochimiuk, prezes bialskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, zapowiedział, że niemal od razu po otwarciu mostu zmieni trasę linii B, by jeździła z ul. Grzybowej poprzez nową przeprawę.
Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej: Z dumą i ogromną satysfakcją samorządowych budowniczych podaję, że poprzednią kadencję zaczynaliśmy z trzema rondami, a kończyliśmy z 17 i kilkoma nowymi w budowie. Teraz już mamy 18. Po północnej stronie mostu, na Warszawskiej, będzie 19. W budowie mamy kolejne ronda: na skrzyżowaniu ul. Sidorskiej z al. Jana Pawła II. Trwa projektowanie rond na skrzyżowaniach al. Jana Pawła II z ul. Żeromskiego i ul. Brzeską.
Waldemar Jakubaszek, właściciel firmy Biuro Obsługi Inwestycji: Podczas próby obciążeniowej mostu będzie po nim jeździć 8 dużych samochodów. Ma on najwyższą kategorię nośności, mogą nim jednocześnie jechać pojazdy specjalne, nawet wojskowe, w dwóch przeciwnych kierunkach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.