Reklama

Reklama

Woda nie poszła w górę

Opublikowano: 6 kwietnia 2021 11:00
Autor: Marek Pietrzela

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie "Wody Polskie" podjęły decyzję o odmowie zatwierdzenia nowych taryf za wodę i ścieki zaproponowanych przez bialski WOD-KAN. Spółka wodociągowa ma złożyć poprawiony wniosek o podwyżki na następne trzy lata.

Reklama

Już przed dwoma laty bialskie stawki za wodę i ścieki były jednymi z najniższych w kraju (jeszcze niższe miały Opole Lubelskie i Zamość). Do 23 maja obowiązuje taryfa 2,46 zł z VAT (za metr sześcienny wody) oraz 4,60 zł za odprowadzenie ścieków.

Aktualizacja taryfy jest konieczna

Krzysztof Trochimiuk, przewodniczący Rady Nadzorczej Bialskich Wodociągów i Kanalizacji "Wod-Kan", poinformował nas, że niezbędne jest podniesienie stawek.

– Z analizy ekonomicznej uzyskanej ze spółki, wynika, że dla prawidłowego funkcjonowania i zbilansowania kosztów wydobycia wody (m.in. ogromny wzrost cen prądu, a także kosztów ubezpieczenia), dostosowanie taryfy do aktualnych warunków jest konieczne. Od początku obowiązywania obecnej taryfy, tj. od 2018 r., spółka ponosi stratę na działalności zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków – wyjaśnia przewodniczący.

W 2018 r. ta strata wynosiła 541 tys. zł, w 2019 r. – 1,097 mln zł, a w 2020 r. aż 3,498 mln zł. W sumie 5,1 mln zł! Takie są skutki m.in. powiązania opłat za śmieci od zużytej wody. Bialczanie oszczędzają na potęgę.

Wniosek o zmianę i odmowa

22 stycznia spółka złożyła wniosek o zmianę taryfy.

– Uwzględniał on aktualne uwarunkowania organizacyjne i kosztowe znane na dzień składania wniosku oraz prognozę wzrostu kosztów w najbliższych trzech latach z uwzględnieniem wskaźników wzrostu kosztów zawartych w prognozach budżetu państwa – wyjaśnia Krzysztof Trochimiuk.

Jakie są losy tego wniosku?

– Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie podjął decyzję o odmowie zatwierdzenia taryfy. Stało się to 12 marca 2021 r. Powodem jej wydania były zbyt wysokie i gwałtowne wzrosty cenowe. Uwzględnianie kosztów wynikających z prowadzonych inwestycji przez spółkę powinno być dokonywane stopniowo i rozłożone w czasie, z tego powodu przyjęto do kalkulacji taryfy zbyt wysokie koszty amortyzacji – tłumaczy  Jarosław Kowalczyk, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW.

Rzecznik dodaje, że zarzucono również fakt wzrostu kosztów materiałów, mimo że są wykonywane inwestycje, które powinny prowadzić do oszczędności ze względu na zmniejszoną awaryjność urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz okresy gwarancyjne.

Prawo do złożenia odwołania

Jarosław Kowalczyk zauważył, iż Wod-Kan ma prawo do złożenia odwołania do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

– Jeśli jednak nie zdecyduje się na ten krok, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji odmawiającej zatwierdzenia taryfy, ma obowiązek przedstawienia nowego projektu taryfy i uzasadnienia zgodnie z uwagami wskazanymi przez organ regulacyjny w decyzji z 12 marca – wyjaśnia nam rzecznik RZGW.

Agnieszka Baczyńska, prezesa BWiK Wod-Kan, poinformowała nas, że bialska spółka przedłoży "Wodom Polskim" poprawiony wniosek taryfowy i uzasadnienie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.