Mł. kpt. mgr inż. Marek Waszczuk, oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Białej Podlaskiej, poinformował nas, że w dniach 22-27 sierpnia w elektrowni wiatrowej o nazwie Farma Wiatrowa Wisznice w sumie około 65 osób uczestniczyło w nietypowym szkoleniu.
– Funkcjonariusze KM PSP wraz z druhami OSP powiatu bialskiego mieli możliwość dokładnego zapoznania się z charakterystyką i warunkami technicznymi farmy wiatrowej w miejscowości Horodyszcze. Ćwiczenia prowadzone przez naukowo-szkoleniową firmę Windhunter z Koszalina głównie skupiały się na technikach samoratowania oraz ewakuacji osób poszkodowanych z gondoli turbiny wiatrowej – podkreślił kapitan.
Zdj. Strażacy wewnątrz turbiny wiatrowej.
Dodał, że gondola znajduje się na wysokości ok. 20 m. Strażacy poznali możliwe drogi dostępu do wspomnianej gondoli, a także zaznajomili się z procedurami związanymi z awaryjnym zatrzymaniem pracy turbiny.
– Za każdym razem do gondoli wchodzą po drabinie w "nodze" wiatraka po dwie, trzy osoby, aby w razie zasłabnięcia, czy innego problemu pracownika, ewakuować taką osobę. W przypadku np. pożaru muszą się samoratować przy wykorzystaniu znajdujących się w gondoli m.in. lin lub loży asekuracyjnych – mówił mł. kapitan Marek Waszczuk.
Przygotowania do utworzenia farmy wiatrowej trwały od kilkunastu lat, a sama budowa ruszyła w 2021 r. W marcu 2023 r. spółka QWP Wisznice z siedzibą we Wrocławiu, należąca do Grupy Qair niezależnego francuskiego producenta energii o zasięgu globalnym, uzyskała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej do 31 grudnia 2038 r. Może ona prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii w elektrowni wiatrowej o nazwie Farma Wiatrowa Wisznice, o łącznej mocy zainstalowanej 40,152 MW (12 turbin wiatrowych każda o mocy 3,346 MW).
Piotr Dragan, wisznicki wójt, wielokrotnie podkreślał, że ta farma przynosi znaczące wpływy podatkowe gminie.
Zdj. Ćwiczenia z ewakuacji z gondoli wiatraka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.