reklama
reklama

Tysiąc lat historii nad Krzną. Biała Podlaska odkrywa swoje pradzieje

Opublikowano:
Autor:

Tysiąc lat historii nad Krzną. Biała Podlaska odkrywa swoje pradzieje - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieW czwartek 8 maja 2025 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej odbędzie się inauguracyjna prelekcja z cyklu "Czwartkowe Wyprawy w Czasie". Wydarzenie towarzyszy obchodom 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz 500-lecia nadania praw miejskich Białej Podlaskiej.
reklama

Tematem pierwszego spotkania będzie "Osadnictwo na terenie obecnego miasta Biała Podlaska w pradziejach i średniowieczu – od paleolitu schyłkowego do osady targowej". Prelekcja przybliży słuchaczom wyniki badań archeologicznych, które ukazują obecność człowieka na tych terenach już w okresie paleolitu schyłkowego i mezolitu. Szczególne znaczenie mają znaleziska z okresu wczesnego średniowiecza (VII–XIII w.), kiedy to na obszarze dzisiejszej Białej Podlaskiej funkcjonowała osada targowa, będąca częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego.​

Muzeum Południowego Podlasia, mieszczące się w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym Radziwiłłów przy ul. Warszawskiej 12, od lat prowadzi działania edukacyjne i popularyzatorskie. W jego zbiorach znajdują się m.in. kolekcje ikon prawosławnych, malarstwa polskiego XIX i XX wieku oraz eksponaty związane z historią regionu.

reklama

Prelekcja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych historią i archeologią regionu. To doskonała okazja, by zgłębić wiedzę o najdawniejszych dziejach Białej Podlaskiej i odkryć, jak na przestrzeni wieków kształtowało się życie nad rzeką Krzną.

Pełny harmonogram prelekcji z cyklu "Czwartkowe Wyprawy w Czasie", które odbywać będą się w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej o godzinie 17:00:

8 maja – Osadnictwo na terenie obecnego miasta Biała Podlaska w pradziejach i wczesnym średniowieczu – od paleolitu schyłkowego do osady targowej

12 czerwca – Początki miasta Biała Podlaska w znaleziskach archeologicznych

10 lipca – Badania archeologiczne na grodziskach z X–XI wieku w Dołhołęce, Strzyżewie i Huszlewie

reklama

7 sierpnia – Prace archeologiczne prowadzone na terenie miasta Biała Podlaska w latach 2000–2024

11 września – Rzeka Krzna jako pogranicze państwa Polan i Grodów Czerwieńskich na przełomie X i XI wieku

9 października – Miecze wikińskie z rzeki Tysmienicy i Kodnia oraz inne ciekawe znaleziska archeologiczne związane z 1000-leciem Korony Polskiej na Południowym Podlasiu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo