Reklama

Reklama

Tory zmodernizowano, pociągi skasowano

Opublikowano: 1 kwietnia 2021 06:48
Autor: Marek Pietrzela | Zdjęcie: pixabay

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Biała Podlaska nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Lublinem. Urząd Marszałkowski zapowiada, że przywróci je w czerwcu. Ale chodzi zaledwie o jeden pociąg i tylko w... niedzielne popołudnia. Równie fatalnie jest z połączeniami busowymi, w wielu przypadkach przypominającymi czasy PRL-u.

Reklama

Przed kilkoma laty w ciągu dnia jeździły 3-4 pociągi na trasie Terespol - Lublin. Jednak wraz z przebudową linii kolejowej Lublin - Dęblin na trwale zlikwidowano wszystkie kursy. 

"Ja to mam, proszę pana, bardzo dobre połączenie"
 
Dziś internetowa wyszukiwarka połączeń wskazuje kilka z przesiadkami. Najszybsze jest z wyjazdem z Białej Podlaskiej o godz. 5.42, z przesiadkami i oczekiwaniem na inny pociąg w Łukowie i później w Dęblinie. Do Lublina pasażer dociera o godz. 8.49. W sumie 3 godz. i 6 min podróży. Podobnie przy dwóch przesiadkach, po wyjeździe z Białej Podlaskiej o godz. 14.33, podróż trwa 3 godz. 34 min, a po wyjeździe o 15.30 trwa 3 godz. i 33 min. Oczekiwanie podczas przesiadek trwa 15-40 min. Dobre dla cierpliwych i ostrożnych emerytów...

Internetowa wyszukiwarka połączeń w odwrotnym kierunku, czyli z Lublina do Białej Podlaskiej, proponuje najszybsze połączenie z przesiadką w... Warszawie. Czas podróży 3 godz. 49 min. 

Busem z koronawirusem

W czasach pandemii podróż busem na dłuższej trasie jest bardzo ryzykowna. Wiele osób musi jednak podróżować busami, których stan techniczny jest niejednokrotnie fatalny.

– Jechałam nowszym busem w piątek po południu z Lublina do Białej Podlaskiej. Przy wyjeździe zajęte były wszystkie miejsca siedzące oraz 5-6 stojących. Trudno mówić o zachowaniu jakiegokolwiek dystansu, może to być przyczyną zakażeń Covid-19! - wspomina bialczanka, pani Wanda. 

Dodaje, że Białorusinka wsiadająca do tego pojazdu po godzinnych oczekiwaniach była zdumiona, że w Internecie nie jest aktualizowana informacja o godzinach odjazdów. Zlikwidowano wiele kursów, widać to jedynie po skreśleniach na szpetnych, odrapanych tablicach informacyjnych, m.in. na bialskim przystanku odjazdowym przy ul. Żeromskiego.

 Radny zapowiadał "zabieganie"

W grudniu 2019 r., kiedy został radnym Sejmiku Tadeusz Kochanowski powiedział nam, że chciałby w samorządzie wojewódzkim działać na rzecz Południowego Podlasia, m.in. zabiegać o poprawę komunikacji autobusowej i bezpośrednie połączenia kolejowe Białej Podlaskiej z Lublinem.  Ostatnio zapytaliśmy radnego o tę obietnice, przyznał, że teraz, w czasie pandemii, nie ma możliwości działania.

– Chciałem raz jechać busikiem do Lublina z przystanku przy ul. Lubelskiej, ale nawet się nie zatrzymał. Liczę, że w przyszłości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie linia kolejowa Biała Podlaska - Lublin –  mówi Tadeusz Kochanowski.

Skierowaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego pytanie, czy ktoś odpowiada za ten stan katastrofy komunikacyjnej oraz czy istnieje wizja przywrócenia  pociągów na trasie Lublin - Biała Podlaska?

Na osłodę niedzielne połączenie

Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka, wyjaśnił, że zrezygnowano z uruchamiania pociągów w bezpośredniej relacji Biała Podlaska - Lublin, dzieląc je na stacjach węzłowych w Łukowie i Dęblinie.

– Było to spowodowane intensywnością prac prowadzonych przez zarządcę infrastruktury, tj. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., co przełożyło się w znacznej mierze na trudności w dostosowaniu rozkładu jazdy pociągu o wydłużonej relacji do różnych potrzeb pasażerów na poszczególnych odcinkach trasy. Pasażerowie podróżujący w bezpośredniej relacji z Białej Podlaskiej do Lublina stanowili zdecydowaną mniejszość ogółu pasażerów – podkreśla rzecznik. Zapowiada symboliczną poprawę z połączeniami kolejowymi.

– Polepszenie skomunikowania północnej części regionu ze stolicą województwa, dokonane przez marszałka, we współpracy z operatorem (POLREGIO sp. z o.o.) zostanie sfinalizowane w ramach tzw. czerwcowej korekty rozkładu jazdy, która wejdzie w życie 13 czerwca 2021 r. W ramach tej korekty zostanie przywrócony pociąg kursujący w bezpośredniej relacji Terespol - Biała Podlaska - Łuków - Dęblin - Lublin. Połączenie funkcjonować będzie w niedzielne popołudnia, zapewniając dogodny powrót uczniów i studentów do placówek edukacyjnych – zapowiada Małecki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.