Reklama

Reklama

Terespol : Straż Graniczna musi mieć lepsze drogi

Opublikowano: czw, 25 lis 2021 11:00
Autor:

Terespol :  Straż Graniczna musi mieć lepsze drogi - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Radny powiatowy z Terespola wnioskował o dofinansowanie remontu drogi przebiegającej na południe po wale nad Bugiem, a terespolski wójt apeluje o wykupienie przez państwo na północ od miasta pasa łąk wzdłuż granicznej rzeki. Takie działania mogą ułatwić szybsze przemieszczanie się patroli Straży Granicznej.

Reklama

Podczas listopadowej sesji Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, kiedy nastąpiło ostre spięcie pomiędzy radnymi PiS i PSL o wybór wersji podziękowań służbom granicznym i wojsku za obronę granicy, radny Wojciech Mitura zgłosił konkretny wniosek. Wystąpił tam jako były żołnierz Wojsk Ochrony Pogranicza i funkcjonariusz Straży Granicznej oraz mieszkaniec pogranicza.
Słowa to za mało
– Wydaje mi się, że słowne deklaracje, uchwały i stanowiska to troszkę za mało. Skończmy z tym, jeśli chcemy pomóc, nie ośmieszajmy się – apelował.
 

W imieniu klubu radnych Porozumienie Samorządowe wnioskował o przebudowę drogi powiatowej, tzw. wałodrogi, na odcinku 14,5 km – od Terespola do Okczyna k. Kodnia – poprzez pozyskanie funduszy z Polskiego Ładu. Zaznaczył, że tak można pomóc Straży Granicznej i Wojsku Polskiemu w zabezpieczeniu granicy państwowej, gdyż wzmocnienie i poszerzenie nawierzchni drogowej pozwoli funkcjonariuszom na szybsze działania nad Bugiem.

Radnego Wojciecha Miturę pochwalił wtedy Mariusz Kiczyński, przewodniczący Rady Powiatu.

– Wreszcie jakiś wniosek konkretny i namacalny – zaznaczył.

Także inni radni Porozumienia Samorządowego z uznaniem wypowiadali się o przygotowaniu przez Wojciecha Miturę realnego pomysłu wsparcia Straży Granicznej w zabezpieczeniu granicy polsko-białoruskiej.

Szybko od propozycji do wniosku

W miniony poniedziałek przewodniczący klubu PS Andrzej Mironiuk przedłożył staroście bialskiemu do dalszego procedowania wniosek inwestycyjny na przebudowę drogi powiatowej nr 1049L na odcinku Terespol - Okczyn, o długości ponad 14 km. Zaproponował, aby źródłem finansowania tej inwestycji była druga edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W uzasadnieniu zaznaczył, że chodzi o drogę od skrzyżowania z krajową "dwójką" w okolicy drogowego przejścia granicznego w Terespolu poprzez miejscowości Michalków, Żuki, Kostomłoty i Okczyn, aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 816, tzw. nadbużanką.

W Okczynie już położona została nowa nawierzchnia bitumiczna. Pozostało do naprawienia 14,3 km bardzo zniszczonej, popękanej i nierównej drogi o szerokości tylko 5,5 m.

– Praktycznie na całej swej długości zbudowana jest na nasypie, pełniącym dodatkowo rolę wału przeciwpowodziowego. Droga na całej swej długości biegnie wzdłuż rzeki granicznej Bug, czasami w odległości kilkudziesięciu metrów od jej brzegu, stanowiąc bardo ważny i jedyny na tym odcinku szlak komunikacyjny dla służb granicznych z Terespola i Kodnia w rejon granicy – podkreślił Andrzej Mironiuk.

Krzysztof Iwaniuk, wójt gm. Terespol, nie ukrywa zadowolenia, że radny Wojciech Mitura wcześniej kontaktował się z nim i zapoznał się z propozycją terespolskiej gminy, by w sprawie remontu drogi tuż nad Bugiem porozumieć się z gm. Kodeń i powiatem bialskim.

Wójt też przypomina, że już przed 15-20 laty proponował, by od północnej części gminy państwo wykupiło pas wzdłuż granicy i utworzyło drogę patrolową. Dziś pojazdy terenowe Straży Granicznej muszą jeździć prywatnymi działkami i łąkami ponad graniczną rzeką.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy