reklama
reklama

Terespol : Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej już nie ma

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Terespol :  Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej już nie ma - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Terespolu został rozebrany przez ekipę przysłaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Konsultacje społeczne mają wyłonić bohatera nowego pomnika, który powstanie w miejscu zdemontowanego.
reklama

Jacek Danieluk, terespolski burmistrz, poinformował nas, że w ubiegłą środę na skwerze im gen. dyw. Franciszka Krajowskiego zdemontowano wzniesiony w 1950 r. pomnik, który najpierw miał upamiętniać pochowanych tam w lipcu 1944 roku aż 64 żołnierzy Armii Czerwonej zabitych podczas walk nad Bugiem.

W 1958 r. szczątki czerwonoarmistów zostały przeniesione na cmentarz wojenny w Siedlcach. Na podstawie protokołów ekshumacyjnych Polskiego Czerwonego Krzyża, wojewoda lubelski w 2019 r. wykreślił pomnik z ewidencji grobów i cmentarzy wojennych.
W maju Rada Miasta Terespol przyjęła uchwałę o demontażu obelisku pozbawionego już czerwonej gwiazdy. Brzeskie stowarzyszenie "Laguna" w Białorusi wystąpiło o darowanie tego obiektu do alei Pamięć-Historia, poświęconej żołnierzom, którzy uczestniczyli w walkach z najeźdźcą hitlerowskim na terenach Białorusi i Polski. Wstępnie ustalono, że 14 czerwca miała przybyć po monument ekipa z Brześcia i zdemontowane tablice oraz zabrać wszystko za Bug.

Na koszt IPN

Jednak do terespolskiego burmistrza wystąpił z pismem dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

– Jest wysoce niewskazane, aby posowieckie upamiętnienia, usuwane z terenu Polski w ramach realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu, trafiały na Białoruś, gdzie będą wykorzystywane do szerzenia antypolskiej propagandy. Nie ma wątpliwości, że działania Towarzystwa "Laguna" są inspirowane przez najwyższe władze Republiki Białoruś realizujące politykę, której istotnym elementem jest gloryfikowanie totalitarnego reżimu komunistycznego wraz z jego zbrodniczymi przywódcami – Leninem i Stalinem – zauważył Polejowski.

Wiceprezes zadeklarował, że IPN pragnie wesprzeć działania miasta Terespol, zatem jest gotowy pokryć koszty demontażu i utylizacji elementów sowieckiego pomnika i następnie wykonać w miejscu usuniętego monumentu upamiętnienie odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach.

Zdjęcia ze zdejmowania pomnika

Jacek Danieluk poinformował nas, że w środę (13 lipca) przysłana przez IPN ekipa sprawnie zdemontowała pomnik z płytami i wywiozła gruz do utylizacji.

– Rozbiórka wzbudziła zainteresowanie terespolan i przyjezdnych. Wiele osób zatrzymywało się i robiło zdjęcia. Niektórzy mówili, że już wcześniej trzeba było usunąć ten pomnik. Nie było głosów przeciwnych – mówi burmistrz. Dodaje, że w piątek na miejscu po postumencie ułożono płytki chodnikowe.

– Zaproponujemy mieszkańcom miasta, aby zgłosili kandydatury postaci godnych na upamiętnienie w tym miejscu pomnikowym. Na konsultacje mamy około pół roku. Liczymy na to, że IPN sfinansuje nam pomnik wzniesiony za rozsądną cenę – podkreśla Jacek Danieluk.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama