Reklama

Sytuacja na granicy z Białorusią [RAPORT, najnowsze wiadomości] 10.11

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: twitter.com/terytorialsi

Sytuacja na granicy z Białorusią [RAPORT, najnowsze wiadomości] 10.11 - Zdjęcie główne

foto twitter.com/terytorialsi

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Na polsko-białoruskiej granicy koczują imigranci m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Na bieżąco monitorujemy sytuację związaną z kryzysem migracyjnym na wschodniej granicy Polski. Sprawdź, co nowego!

Reklama

18:20 Sytuacja przy granicy, w województwie lubelskim

- Na granicy województwa lubelskiego z Białorusią jest spokojnie. Nie odnotowaliśmy szczególnych zdarzeń związanych z próbą nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski - mówi cytowany przez portal internetowy Interia, por. Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

18:03 Głos zabrał szef MON

Minister obrony narodowej, składając wieniec przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, nawiązał do sytuacji na granicy

- Dziś na szczęście żołnierze nie muszą przelewać krwi, ale dziś też musimy bronić naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski - naszej ojczyzny, broniąc polskich granic  -  mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

17:30 Przewodnicząca Komisji Europejskiej o kryzysie na granicy

Ursula von der Leyen - przewodnicząca KE powiedziała, że sytuacja na granicy nie jest kryzysem migracyjnym, a próbą destabilizacji sąsiadów Białorusi.

- Poszerzymy zakres sankcji wobec Białorusi - powiedziała

15:00 Kolejne nagranie Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała nagranie w mediach społecznościowych. Widać na nim białoruskich funkcjonariuszy, eskortujących migrantów z bagażami.

- Kolejny przykład ukierunkowania imigrantów przez służby białoruskie oraz współdziałania cudzoziemców z tymi służbami, w celu przedostania się nielegalnie do Polski i UE - poinformowała Straż Graniczna na Twitterze

14:15 Białoruś zapowiada zwiększenie swoich sił obrony przeciwlotniczej

- Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało o zwiększeniu sił obrony przeciwlotniczej przy swojej granicy zachodniej i północno-zachodniej, a także o tym, że nad Białorusią będą regularnie latać rosyjskie bombowce strategiczne - poinformował portal internetowy Interia.

13:33 Brutalny atak

- To brutalny, hybrydowy, gwałtowny i niegodny atak; w obliczu takiego ataku trzeba działać stanowczo, z jednością, a także w oparciu o nasze podstawowe wartości - dodał Charles Michel.

13:17 Trwa konferencja prasowa  premiera Mateusza Morawieckiego i Przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela

- Wydarzenia ostatnich dni to test dla Polski i jednocześnie dla Europy. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja może się pogarszać, że możemy mieć do czynienia z coraz to nowymi metodami prowokacji ze strony Łukaszenki i jego mocodawców - powiedział Mateusz Morawiecki. - Z oddali te wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej mogą wyglądać jak kryzys migracyjny, ale to nie jest kryzys migracyjny, to kryzys polityczny wywołany w specjalnym celu destabilizacji sytuacji w UE.

12:30 Dziewiąta próba przedarcia się do Polski

- W Puszczy Białowieskiej niedaleko Narewki aktywiści znaleźli rodzinę Irakijczyków, która dziewiąty raz przedarła się do Polski. Twierdzą, że poprzednio za każdym razem byli wypychani z powrotem na Białoruś. Uchodźcy z małymi dziećmi i niepełnosprawną starszą kobietą koczowali od kilkunastu dni w lesie. Obcokrajowców, którzy wystąpili o azyl w Polsce, zabrali funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej - informuje portal internetowy Interia.

12:08 Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nowe nagranie w mediach społecznościowych. Widać na nim grupę migrantów.

- Migranci koczujący na Białorusi przy granicy z Polską są pod ścisłym nadzorem i kontrolą funkcjonariuszy białoruskich służb - czytamy na Twitterze MON.

11:54 Konfederacja krytykuje rząd

Mocne słowa w kierunku premiera Mateusza Morawieckiego i ekipy rządzącej popłynęły z sejmowej mównicy w miniony wtorek. Wypomniał szefowi rządu, że Konfederacja od początku podkreślała, że kryzys na granicy będzie się zaostrzał, dlatego jej posłowie zagłosowali za wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego.
- To, co zrobiliście z czasem, który dostaliście ze "stanem nadzwyczajnym", to go zmarnowaliście, przespaliście - mówił poseł z Puław.Podkreślał, że jego partia od początku postulowała wybudowanie nowoczesnego muru na granicy, jednocześnie krytykując działania rządu. - Wy postawiliście siatkę na kijach od szczotki - grzmiał Kulesza . To tani PR i pozorowane działania - mówił

Parlamentarzysta z Lubelszczyzny za przykład dla Polski stawia Litwę, gdzie mur już powstaje

- Rozgrywa was państwo o potencjale dziesięciokrotnie mniejszym, niż potencjał Polski, a Wy jesteście kompletnie bezradni, jak dzieci we mgle - grzmiał Jakub Kulesza.
 
Jego zdaniem rządzący nie wykorzystują wszystkich możliwych rozwiązań w związku z sytuacją na granicy.
- Mamy całą paletę możliwości oddziaływania politycznego i gospodarczego - podnosił poseł Konfederacji i zachęcał, aby na wojnie hybrydowej, z jaką mamy do czynienia nie tylko bronić się, ale i atakować.

- Nałóżmy sankcje, które prezydent Łukaszenko odczuje. Domagajmy się tego samego od Unii Europejskiej. Obudźcie się i podejmijcie wreszcie zdecydowane działania - zakończył swoje wystąpienie.
 

1:43 Specjalny szczyt unijny

Jak informuje PAP, Polska wezwała w Brukseli do zorganizowania specjalnego szczytu unijnego w formie wideokonferencji ws. sytuacji przy granicy z Białorusią.

10:05 Więcej prób przekroczenia granicy?

Liczymy się z tym, że może być więcej przekroczeń granicy. Przygotowujemy się do każdej sytuacji - tłumaczy rzecznik.

10:02  "Musimy być czujni"

- Wszystkie próby przekroczenia granicy zostały udaremnione. Jeżeli chodzi o skalę i nasilenie prób przekroczenia graniczny to nie była ona tak drastyczna, jak w Kuźnicy. Osoby próbowały przedrzeć się na teren naszego kraju, ale nie wyglądało to tak jak ostatnio. Każdej doby mierzymy się z próbą przekroczenia granicy - mniejszą lub większą. Musimy być czujni i pilnujemy całego odcinka granicy Polsko-Białoruskiej - mówi mjr. Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

 

9:40 Bieżąca sytuacja na granicy

Na godz 10:00 przed budynkiem Komendy Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku (ul. Bema 100) odbędzie się briefing prasowy na temat aktualnej sytuacji na granicy

 

9:36 Kilkaset prób przekroczenia granicy

Straż Graniczna informuje, że wczoraj odnotowano 599 prób nielegalnego przekroczenia granicy  Zatrzymanych zostało 9 osób. Wobec 48 osób zostały wydane postanowienia o opuszczeniu Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby

 

 

8:27 Kolejna fala uchodźców?

Nie mniejsze niż kilkudziesiącioosobowe grupy uchodźców sforsowały ogrodzenia w okolicach miejscowości Krynek i Białowieża. Część osób Straż Graniczna zawróciła do granicy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy