reklama
reklama

Służba celno-skarbowa przekazała zabytkowe przedmioty do bialskiego muzeum (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Służba celno-skarbowa przekazała zabytkowe przedmioty do bialskiego muzeum (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieMonety i banknoty, ikony oraz karafka do wina – w sumie ponad 220 obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim przekazała lubelska Służba Celno-Skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. To kolejne już muzealia, które w ostatnich latach trafiły z granicy do bialskiego muzeum.
reklama


Przedmioty przekazane do bialskiego muzeum pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu na przejściach granicznych  w Hrebennem, Dorohusku i Zosinie. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – obiekty mogły powiększyć zbiory bialskiej placówki.

POLUB FANPAGE "BIAŁA SIĘ DZIEJE" NA FACEBOOKU, BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej trafiło w sumie 208 monet  i 6 banknotów, 6 ikon oraz zabytkowa karafka do wina. Banknoty i 191 monet, w tym szelągi, półgrosze, krajcary i halerze, ujawnili w 2019 r. funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Hrebennem. W kolekcji, którą nielegalnie przewoził ukraiński podróżny, znajdowały się m.in. perełki numizmatyczne z lat 1661 - 1795.

Kolejne 17 monet zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Podróżujący autokarem kursowym obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił obiektów numizmatycznych przy kontroli celnej. Biorąc pod uwagę czas powstania monet - określony na lata 1867-1965 - nie posiadają one typowych cech zabytków, ale mają wartość muzealną.

reklama


Najcenniejsza w zbiorze darów przekazanych do bialskiego muzeum jest zabytkowa karafka do wina. Jej czas powstania datowany jest na lata 80-90 XIX w. i, jak określił konserwator zabytków, może stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych. Karafka, podobnie jak i XIX-wieczna ikona, zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie. Kolejne 5 przekazanych w środę ikon trafiło do bialskiego muzeum z przejścia granicznego w Dorohusku - informuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy prezydenta Białej Podlaskiej

 

reklama


W zbiorach Muzeum Południowego Podlasia znajduje się wiele przedmiotów pochodzących z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przemytów. To tu jest jedna z największych w Polsce  - licząca ok. 1600 - kolekcja ikon, z których znaczna część zatrzymana była właśnie przy nielegalnych próbach przewozu przez granicę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama