reklama
reklama

Sławatyccy strażnicy rozpracowali obcokrajowców

Opublikowano:
Autor:

Sławatyccy strażnicy rozpracowali obcokrajowców - Zdjęcie główne

Cudzoziemcy organizujący przerzut migrantów zostali potraktowani przez Straż Graniczną z dużą ostrożnością...

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieStraż Graniczna ze Sławatycz rozpracowała międzynarodowy 11-osobowy gang przerzucający migrantów do Europy Zachodniej. Jej materiały procesowe były podstawą do wszczęcia trwającego rok śledztwa i następnie oskarżenia cudzoziemców.
reklama

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Lublinie, akt oskarżenia wobec 11 cudzoziemców, obywateli Gruzji, Ukrainy, Białorusi oraz Azerbejdżanuczłonków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy zajmowali się nielegalnym przerzutem cudzoziemców przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

Z usług gangu korzystali migranci nieposiadający dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy oraz do pobytu na terytorium Polski.

 - Działalność grupy była prowadzona na kierunku przerzutowym zwanym: "szlakiem białoruskim". Migranci byli dowożeni w rejon granicy polsko – białoruskiej, którą następnie pieszo przekraczali nielegalnie poza terenem przejść granicznych – zaznacza kapitan SG Dariusz Sienicki,  rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej

reklama

Dodaje, że 11. organizatorów świadczyło "usługi" zarówno przy granicy w woj. podlaskim, jak i niekiedy w naszym województwie, gdzie pomagali migrantom przepływającym Bug.

- Następnie byli odbierani po stronie polskiej przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące i transportowani samochodami do granicy z Niemcami, gdzie również dochodziło do nielegalnego jej przekroczenia. Przestępcza działalność tej grupy obejmowała okres od marca do kwietnia 2024 r. – podkreślił rzecznik komendanta NOSG.

Wśród oskarżonych jest sześciu obywateli Gruzji, trzech obywateli Ukrainy oraz po jednym obywatelu Białorusi i Azerbejdżanu. Te osoby  usłyszały zarzuty działania w ramach struktur zorganizowanej grupy przestępczej i organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP.

reklama

- Każdy z członków zorganizowanej grupy pełnił ściśle określoną rolę: organizatorów, osób odpowiedzialnych za werbowanie kierowców oraz osób, które bezpośrednio odbierały nielegalnych migrantów z granicy. W okresie objętym śledztwem grupa odpowiadała za ułatwienie co najmniej kilkudziesięciu obcokrajowcom nielegalnego przekroczenia granicy – wyjaśnia prok. Rafał Kawalec, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Dodaje, że większość podejrzanych przyznała się do popełnia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia, opisując swój udział w przestępczym procederze. Dziesięciu podejrzanych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze uzgodnionej z prokuratorem nadzorującym śledztwo.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo