reklama
reklama

Rekordowy wysyp "Złotych Piór"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rekordowy wysyp "Złotych Piór" - Zdjęcie główne

Prezydent Michał Litwiniuk wręczał laureatom symboliczne pióra

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W obecnym roku bialski prezydent wręczył aż 145 Złotych Piór i 12 Diamentowych Piór. Zdumiewające było, że aż 61 uczniów szkoły niepublicznej zostało uhonorowanych tymi nagrodami, a szkoły publiczne z numerami "1" miały po jednym nagrodzonym lub wcale...
reklama

Już od 18 lat Biała Podlaska słynie jako jedyne miasto w naszym województwie, gdzie za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki" uczniom będących laureatami i finalistami konkursów wręczane są nagrody prezydenta Złote Pióro i Diamentowe Pióro. 

Wygląda na to, że nie wszyscy promują swoich uczniów

Dobrze, że ta tradycja jest podtrzymywana, ale powstają wątpliwości, dlaczego jedne szkoły maksymalnie wykorzystują regulamin przyznawania nagrody jakby tam pojawił się grad geniuszy, a inne nie promują i nie lansują swoich talentów.

Od kilku lat występowały zdumiewające różnice w liczbie laureatów tej nagrody prezydenta. Niektóre szkoły publiczne miały po kilkunastu lub nawet 29. nagrodzonych, a inne tylko po jednym. 

Szczególne dysproporcje pojawiły się jednak w obecnym roku. Okazało się, że aż 58. uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka otrzymało "złoto", a 3. "diament"... Prawdopodobnie w grę wchodziły m.in. sukcesy uczniów w wojewódzkich konkursach, które ogłaszała u siebie ta szkoła.

Spośród szkół publicznych największym łowcą nagród była SP nr 3 (21 złotych i 4 diamentowe), a po niej SP 9 (13 złotych i 2 diamentowe). Tylko jedno Złote Pióro otrzymał uczeń I LO, a Zespół Szkół Zawodowych nr 1 wcale nie miał laureata.

Tradycyjnie gala wręczenia tych bialskich prestiżowych nagród za osiągnięcia głównie w konkursach wojewódzkich ma uroczysty charakter, gromadzi nie tylko laureatów, ale też ich rodziców, rodzeństwo, a nawet dziadków oraz dyrektorów szkół, z których pochodzą talenty. W obecnym roku po raz pierwszy gala była organizowana w wielkiej sali Zespołu Szkół Zawodowych nr 2. 

Ceremonia długa, ale miła

W sumie w piątek przybyło na nią kilkaset osób, a ceremonia wręczania w grupkach nagród trwała długo. Poprzedziło ją wystąpienie prezydenta Michała Litwiniuka, który po opowiedzeniu bajki perskiej podkreślił, iż w sumie w bialskich szkołach publicznych i przedszkolach jest około 10 tys. uczniów. Gratulował nauczycielom, uczniom i ich rodzinom.

Dr Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta wyjaśnił, iż nagrodę Złote Pióro przyznaje się na podstawie wniosku dyrektora szkoły, pozytywnie zaopiniowanego przez radę pedagogiczną. Podkreślił, że w sumie złożono 164 wnioski dotyczące tej nagrody i pozytywnie oceniono 145. Zaakceptowano zaś wszystkie wnioski dotyczące Diamentowych Piór.

Ryszard Dołęga, dyrektor ZSZ nr 2, jako gospodarz prowadzący uroczystość, z dumą podkreślił, że w obecnym roku laureatem "Złotego Pióra" jest m.in.  uczeń jego technikum.

- Krzysiek Jędryszka w ogólnopolskim konkursie zdobył nagrodę, którą "przytuliła" szkoła. Nie byle jaka to nagroda, m.in. pracownia komputerowa z szafką, monitor interaktywny ze stojakiem, wartość ponad 44 tys. zł - dyrektor nie ukrywał zadowolenia.

Nagrodę Prezydenta Miasta Biała Podlaska Diamentowe Pióro otrzymali

Szkoły podstawowe:


Aleksandra Koczkodaj, Fryderyk Kuligowski, Maciej Malczewski i Filip Wiśniewski (czworo ze SP nr 3);
Mikołaj Zaciura (SP nr 4); Maksymilian Bujek, Franciszek Izdebski i Łucja Szyc (troje z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka);
Mikołaj Nowicki (SP nr 2);
Aleksandra Sebastianiuk i Tomasz Sawtyruk (SP nr 9).


Szkoły ponadpodstawowe:
Maja Wróbel (II LO im. Emilii Plater)

 

Szymon Czeberkus, uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka, laureat Złotego Pióra: Byłem laureatem I miejsca w organizowanym w naszej szkole wojewódzkim konkursie "Jedzenie zdrowe na maksa odlotowe". Trzeba było zaprojektować w dowolnym programie grę komputerową lub poklatkową animację propagując idee racjonalnego zdrowego żywienia. Pokazałem program komputerowy dowodząc, że zdrowe jedzenie jest dobre. Staram się o tym pamiętać, ale średnio wychodzi... Jakie mam stopnie? Piąteczki, czwóreczki i trójeczki

Krzysztof Jędryszka, uczeń bialskiego Technikum nr 2, laureat Złotego Pióra: Na ogólnopolski konkurs organizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową wykonałem grafikę cyfrową. Cieszę się, że moja szkoła uzyskała cenną nagrodę - mobilną pracownię komputerową, a w jej zestawie 16 laptopów z oprogramowaniem, szafę do ich przechowywania, monitor interaktywny ze stojakiem oraz punkt dostępu za ponad 44,2 tys. zł. Mam średnią ocen 4,35 i udzielam się społecznie w WOŚP i Caritas. Wykonałem z kolegą nową stronę internetową dla szkoły oraz współorganizowałem zawody w Akademii Bialskiej

Autor tekstu: Marek Pietrzela

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama