reklama
reklama

Projekt akurat trafiony na pandemię

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Projekt akurat trafiony na pandemię - Zdjęcie główne

W Brześciu dyrektor bialskiego szpitala Adam Chodziński został zapoznany z zakupami w ramach projektu transgranicznego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieSzpitale z Białej Podlaskiej i Brześcia podsumowują ponad dwuletnią współpracę w zakresie bezpieczeństwa epidemiologicznego. W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 otrzymały dofinansowanie z UE w wysokości 2,1 mln euro.
reklama

Wspólny projekt bialskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego brzeskiego Obwodowego Klinicznego Szpitala nosi niemal proroczą nazwę "Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego na polsko-białoruskim obszarze przygranicznym". Obejmuje on okres od początku marca 2019 r. do końca sierpnia 2021 r. Ma wartość 2,87 mln EUR.

"HCV i HIV/AIDS"

Magdalena Us, rzecznik prasowy bialskiego szpitala, poinformowała, że celem tego projektu było zwiększenie bezpieczeństwa epidemiologicznego mieszkańców obszaru przygranicznego, poprawa dostępności do usług zdrowotnych oraz podniesienie świadomości dotyczącej zagrożenia chorobami zakaźnymi.

reklama

Na początku realizacji odbyły się szkolenia "HCV i HIV/AIDS".

– Seminaria służyły podniesieniu wiedzy lekarzy i pielęgniarek POZ oraz pielęgniarek szkolnych na temat profilaktyki, diagnostyki leczenia WZW C oraz HIV/AIDS. Przeprowadzono również szkolenia on-line personelu lekarskiego i pielęgniarskiego szpitali partnerskich w zakresie postępowania z pacjentami chorymi na choroby szczególnie zakaźne – zaznacza Magdalena Us.

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ

reklama

Dodaje, że dzięki tym działaniom personel szpitali wypracował wspólne rozwiązania co do postępowania z takimi pacjentami.W obu szpitalach partnerskich trwały również bezpłatne badania przesiewowe krwi w kierunku zakażenia wirusem HCV  – wczesnego rozpoznania wirusowego zapalenia wątroby typu C, dedykowane mieszkańcom obszaru przygranicznego w zasięgu działania obu szpitali. Osoby, u których wynik badania przesiewowego krwi wykazał podwyższony poziom przeciwciał anty-HCV, mogły skorzystać z dalszej bezpłatnej diagnostyki w szpitalach.

Zakupy i poczta pneumatyczna

– W ramach projektu bialski WSzS zakupił specjalistyczny sprzęt medyczny dla Działu Diagnostyki Laboratoryjnej, Laboratorium Mikrobiologii, Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Służy on podniesieniu jakości i skróceniu czasu diagnozy oraz leczenia pacjentów z podejrzeniem wystąpienia chorób zakaźnych, w tym szczególnie niebezpiecznych – zaznacza rzecznik.

reklama

Dzięki dotacji ok. 342 tys. euro nabyto do Białej Podlaskiej m.in.: urządzenie do nieinwazyjnego badania wątroby metodą elastografii, zautomatyzowany zamknięty system Real-Time PCR, komorę laminarną II klasy bezpieczeństwa mikrobiologicznego, kontrolowaną wytrząsarkę obrotową. W ramach wspomnianego projektu bialski WSzS zaś zakupił 500 testów do wykrywania koronawirusa SARS-Cov-2 oraz zautomatyzowany zamknięty system Real-Time PCR dla Laboratorium Mikrobiologii, przeznaczony do wykonywania testów na obecność koronawirusa SARS-Cov-2 w Białej Podlaskiej. Za fundusze unijne zakończono też roboty budowlane oraz uruchomioną linię systemu poczty pneumatycznej w szpitalu do budynku Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych.

Brześć otrzymał więcej

reklama

Chociaż bialski szpital był beneficjentem wiodącym, to jednak brzeski otrzymał o 1,43 mln euro większe dofinansowanie UE. Białoruska lecznica zakupiła specjalistyczny sprzęt medyczny, który służy skróceniu diagnostyki i podniesie jakość leczenia pacjentów zakaźnych, ograniczając rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych przez granicę. W Brześciu pozyskano też sprzęt, który służy poprawie sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią koronawirusem SARS-Cov-2 na Białorusi. Magdalena Us podkreśla, że przez czas pandemii wszelkie konsultacje między dwoma szpitalami odbywały się w formie zdalnej.

Po dwóch latach możliwe było w sierpniu spotkanie osobiste dyrektorów i osób im towarzyszących. W Brześciu podsumowano realizację projektu.

– Zwieńczeniem realizacji będzie konferencja on-line 27 sierpnia, podczas której przedstawiciele szpitali i prelegenci omówią zagadnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego oraz podsumują zrealizowane działania w ramach projektu – zapowiada Magdalena Us.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama