Reklama

Powstanie Terespol szerokotorowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Powstanie Terespol szerokotorowy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Trwają przygotowania do rozbudowy stacji Terespol o 10 szerokich torów przeznaczonych do przyjmowania i odprawy celno-granicznej pociągów jadących z i do Białorusi. Za trzy lata pozwoli to na obsługę większej liczby transportów, m.in. z Chin.

Reklama

Niedawno ukazało się obwieszczenie wojewody lubelskiego o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej. Projekt dotyczący poprawy dostępności przejścia granicznego Terespol – Brześć zakłada w I etapie rozbudowę układu torów o prześwicie 1520 mm, czyli z rozstawem rosyjskim.

Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA poinformował nas, że PKP PLK przygotowują dokumentację projektową oraz pozyskują decyzje administracyjne dla tego projektu.

– Projekt zakłada rozbudowę stacji Terespol o 10 torów przeznaczonych do przyjmowania i odprawy celno-granicznej pociągów jadących z i do Białorusi. Stacja Terespol Szerokotorowy będzie zlokalizowana na linii kolejowej nr 60 pomiędzy stacją Terespol a stacją Kobylany – zapowiada Karol Jakubowski. Dodaje, że na Terespolu Szerokotorowym będą mogły zatrzymywać się pociągi o maksymalnej długości 1050 m i nacisku 25 t na oś.

– Efektem inwestycji będzie możliwość obsługi większej liczby pociągów towarowych, a to oznacza większe możliwości wymiany handlowej pomiędzy Europą i Azją. Planowany termin ogłoszenia postępowania na wybór wykonawcy robót budowlanych to II półrocze 2022 r. Podpisanie umowy z wykonawcą robót PLK przewidują w 2023 rok – podkreśla przedstawiciel zespołu. Zaznacza, iż zakończenie inwestycji planowane jest w 2025 roku.

Krzysztof Iwaniuk, wójt terespolskiej gminy, przyznaje, że liczy w ramach tej inwestycji na powstanie wiaduktu w Kobylanach. Już rozpoczęły się procedury przygotowania inwestycji.

– Upoważniliśmy Cargotor do wypłacania należności wywłaszczanym. Od Terespola w kierunku Kobylan powstanie wielka plątanina torów. Już od czterech lat zabiegaliśmy o te inwestycje. Powstaną możliwości, aby celnicy i strażnicy graniczni w jednym czasie przeprowadzali odprawy. Koniecznie trzeba będzie zbudować tam budynek dla służb – mówi Krzysztof Iwaniuk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy