Reklama

Powiat bialski: Utworzył się komitet, będzie zbiórka na pomnik Powstania Styczniowego w Kodniu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz W. Tężycki, wikipedia

Powiat bialski: Utworzył się komitet, będzie zbiórka na pomnik Powstania Styczniowego w Kodniu - Zdjęcie główne

Gmina Kodeń | foto Grzegorz W. Tężycki, wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Będzie zbiórka funduszy, na budowę pomnika upamiętniający Powstanie Styczniowe w Kodniu.- Jeżeli z jakiegoś miejsca mamy się chwalić osiągnięciami, to Kodeń jest dobrym miejscem - mówi senator PiS

Reklama

W tym roku obchodzona jest 160. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowego, skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

Zwycięski Kodeń i Tuczna

160 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku kodeńscy mieszczanie wsparci grupą mieszkańców szlacheckiego zaścianka w Tucznej, zaatakowali koszary wojsk rosyjskich stacjonujących w Kodniu. Doszło do bitwy, w której zwycięstwo odnieśli Polacy.

Z wieży parafialnego kościoła św. Anny rozległ się największy dzwon "Mikołaj" obwieszczający tryumf powstańców. Na tle nielicznych potyczek i bitew pierwszej styczniowej nocy powstania bitwa o Kodeń wyróżnia się w sposób szczególny. Uzbrojeni w kosy oraz kilka pistoletów spiskowcy, wykorzystując zaskoczenie, odnieśli ogromny sukces, opanowując miasteczko i rozbijając rosyjski garnizon. Ten spektakularny sukces możliwy był dzięki wsparciu wszystkich środowisk zaangażowanych w działalność spiskową, znakomitej organizacji oraz właściwie zaplanowanej i wykonanej akcji, powiązanej z odwagą uczestników. Kilkadziesiąt lat później z podziwem o tej akcji wypowiedział się Józef Piłsudski.

Upamiętnić bohaterów

Dlatego zdecydowano się wyjść z inicjatywą powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstania Styczniowego w Kodniu. Pomnik ten będzie formą oddania hołdu żołnierzom walczącym w Powstaniu Styczniowym, obecnie znajduje się tam kamień upamiętniający zwycięską bitwę, który zlokalizowany jest w pobliżu bazyliki św. Anny przy drodze na kodeńską Kalwarię. W działania zaangażował się m.in. senator PiS, Grzegorz Bierecki. Pomnik ma stanąć przy kodeńskim sanktuarium.

- Pomnik będzie przypominał o bohaterstwie mieszkańców Kodnia oraz Tucznej bo to głównie stamtąd pochodzili powstańcy, którzy wygrali tę bitwę. To była bitwa pierwszej nocy powstania. Chcemy aby w tym roku pomnik został odsłonięty. Mamy nadzieję, że dokona tego Andrzej Duda, którego będziemy zapraszać na tę uroczystość - mówi senator Grzegorz Bierecki.

 "Mamy doświadczenie"

Utworzony komitet  będzie zbierał środki finansowe na budowę pomnika.

- Mamy doświadczenie w budowie pomników. Parę pięknych pomników już powstało. Kodeń to miejsce odwiedzane przez ludzi z całej Polski i świata. To punkt, w którym można pokazać historię regionu. Jeżeli z jakiegoś miejsca mamy się chwalić osiągnięciami, to Kodeń jest dobrym miejscem. Będzie on zauważalny - dodaje senator PiS.

 Na obecną chwilę są rozmowy o projekcie.

- Zwróciliśmy się do kilku artystów uznanej reputacji o przygotowanie koncepcji. Wkrótce będziemy mogli dokonać pełnego wyboru, na razie mamy kilka propozycji, dyskutujemy o nich. Pomnik będzie tam stał przez stulecia - podkreśla Bierecki.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy