Reklama

Powiat bialski : Próba likwidacji medycznych "białych plam". Bo nie ma nawet dentysty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay - zdjęcie poglądowe

Powiat bialski :  Próba likwidacji medycznych "białych plam". Bo nie ma nawet dentysty - Zdjęcie główne

foto pixabay - zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Pacjenci z Lubelskiego mają problemy z dostępem do części świadczeń medycznych. Duże kłopoty mają tu mieszkańcy powiatu bialskiego. Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje do lekarzy, by zainteresowali się wypełnieniem "białych plam". Samorządy są sceptyczne, czy to coś da.

Reklama

Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, poinformowała nas, że w związku z brakiem w regionie zadowalającego zapewnienia lub brakiem dostępności do świadczeń na danym obszarze, LOW NFZ nawiązał współpracę z samorządami lokalnymi województwa.

– Przekazaliśmy prezydentom i starostom szczegółowe informacje, w których miejscach należy zadbać o potencjał (personel medyczny, pomieszczenia, niezbędny sprzęt i umowy współpracy), by możliwe było zakontraktowanie świadczeń w tych zakresach i miejscach, gdzie występują takie potrzeby – wyjaśnia rzecznik.

Dodaje, że liczba tych miejsc zależy często od wprowadzania nowych form opieki i leczenia (zakresów świadczeń), jest też związana z rozwiązaniem umowy na tym terenie lub chodzi o zapewnienie lepszej dostępności terytorialnej.

Małgorzata Bartoszek stwierdziła, że w powiecie bialskim i w Białej Podlaskiej celem NFZ jest zapewnienie lepszej dostępności pacjentów do 18 zakresów. Poszukiwani są specjaliści, którzy wykonają m.in.świadczenia w zakresie hospicjum domowego, porad reumatologicznych, leczenia rzadkich wrodzonych wad metabolizmu u dzieci, mukowiscydozy, neurochirurgii dla dzieci, problemów seksuologicznych i patologii współżycia.

– Dodatkowo  potrzebne są świadczenia rehabilitacyjne dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, świadczenia ogólnostomatologiczne oraz stomatologicznej pomocy doraźnej – uzupełnia rzecznik.

Zgłoszenia o wypełnianiu "białych plam" do 30 sierpnia

 Ponadto informuje, że na zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów leczniczych LOW NFZ czeka do 30 sierpnia.

Propozycje należy składać drogą e-mailową na adres: planzakupu@nfz-lublin.pl. Wykaz obszarów bez zabezpieczenia medycznego zawarty jest w załączniku do komunikatu dr n. o zdr. Magdaleny Czarkowskiej, dyrektor LOW NFZ, dotyczącego tzw. białych plam w zabezpieczeniu dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - https://www.nfz-lublin.pl/komunikat/597.

W tym komunikacie dyrektor zaznaczyła, iż rozpoczęto prace nad planem zakupu przez NFZ świadczeń na rok 2023.

– Dążąc do osiągnięcia optymalnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w załączeniu do komunikatu publikujemy wykaz obszarów, na których aktualnie brak jest zabezpieczenia w poszczególnych zakresach – podkreśliła dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska.

Także w serwisie internetowym powiatu bialskiego oraz np. Terespola zamieszczono wspomniany komunikat.

Bardziej pobożne życzenia, niż skuteczny odzew

Niektórzy radni jednak wątpią w skuteczność takich apeli, gdyż, ich zdaniem, system opieki zdrowotnej zawiera wiele błędnych pułapek.

Pan Marian z Białej Podlaskiej mówi nam, że w mieście jest wiele gabinetów stomatologicznych, nikt jednak z dentystów nie chce pełnić dyżurów nocnych i świątecznych.

– Nie ma zatem stomatologicznej pomocy doraźnej, część stomatologów nie chce też współpracować z NFZ. Coraz bardziej medycy myślą tylko o dużych pieniądzach i o zrównaniu się poziomem materialnym z lekarzami w krajach zachodnich – zauważa pan Marian.

Być może, gdyby uprawnienia do pracy i znajomość języka polskiego zyskało więcej lekarek z Ukrainy, wtedy sytuacja z dostępnością do usług medycznych w woj. lubelskim mogłaby się nieco poprawić.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy