Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, poinformowała nas, że w związku z brakiem w regionie zadowalającego zapewnienia lub brakiem dostępności do świadczeń na danym obszarze, LOW NFZ nawiązał współpracę z samorządami lokalnymi województwa.
– Przekazaliśmy prezydentom i starostom szczegółowe informacje, w których miejscach należy zadbać o potencjał (personel medyczny, pomieszczenia, niezbędny sprzęt i umowy współpracy), by możliwe było zakontraktowanie świadczeń w tych zakresach i miejscach, gdzie występują takie potrzeby – wyjaśnia rzecznik.
Dodaje, że liczba tych miejsc zależy często od wprowadzania nowych form opieki i leczenia (zakresów świadczeń), jest też związana z rozwiązaniem umowy na tym terenie lub chodzi o zapewnienie lepszej dostępności terytorialnej.
Małgorzata Bartoszek stwierdziła, że w powiecie bialskim i w Białej Podlaskiej celem NFZ jest zapewnienie lepszej dostępności pacjentów do 18 zakresów. Poszukiwani są specjaliści, którzy wykonają m.in.świadczenia w zakresie hospicjum domowego, porad reumatologicznych, leczenia rzadkich wrodzonych wad metabolizmu u dzieci, mukowiscydozy, neurochirurgii dla dzieci, problemów seksuologicznych i patologii współżycia.
– Dodatkowo potrzebne są świadczenia rehabilitacyjne dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, świadczenia ogólnostomatologiczne oraz stomatologicznej pomocy doraźnej – uzupełnia rzecznik.
Zgłoszenia o wypełnianiu "białych plam" do 30 sierpnia
Ponadto informuje, że na zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów leczniczych LOW NFZ czeka do 30 sierpnia.
Propozycje należy składać drogą e-mailową na adres: planzakupu@nfz-lublin.pl. Wykaz obszarów bez zabezpieczenia medycznego zawarty jest w załączniku do komunikatu dr n. o zdr. Magdaleny Czarkowskiej, dyrektor LOW NFZ, dotyczącego tzw. białych plam w zabezpieczeniu dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - https://www.nfz-lublin.pl/komunikat/597.
W tym komunikacie dyrektor zaznaczyła, iż rozpoczęto prace nad planem zakupu przez NFZ świadczeń na rok 2023.
– Dążąc do osiągnięcia optymalnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w załączeniu do komunikatu publikujemy wykaz obszarów, na których aktualnie brak jest zabezpieczenia w poszczególnych zakresach – podkreśliła dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska.
Także w serwisie internetowym powiatu bialskiego oraz np. Terespola zamieszczono wspomniany komunikat.
Bardziej pobożne życzenia, niż skuteczny odzew
Niektórzy radni jednak wątpią w skuteczność takich apeli, gdyż, ich zdaniem, system opieki zdrowotnej zawiera wiele błędnych pułapek.
Pan Marian z Białej Podlaskiej mówi nam, że w mieście jest wiele gabinetów stomatologicznych, nikt jednak z dentystów nie chce pełnić dyżurów nocnych i świątecznych.
– Nie ma zatem stomatologicznej pomocy doraźnej, część stomatologów nie chce też współpracować z NFZ. Coraz bardziej medycy myślą tylko o dużych pieniądzach i o zrównaniu się poziomem materialnym z lekarzami w krajach zachodnich – zauważa pan Marian.
Być może, gdyby uprawnienia do pracy i znajomość języka polskiego zyskało więcej lekarek z Ukrainy, wtedy sytuacja z dostępnością do usług medycznych w woj. lubelskim mogłaby się nieco poprawić.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.