Właśnie wspomniane warsztaty mają kształtować i wzmacniać wiedzę ambasadorów i ambasadorek bezpieczeństwa, którzy powinni przypominać kursantom, rodzinom, znajomym i uczniom o rozważnym zachowaniu na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych.
Marcin Kruszyński, ekspert w Biurze Komunikacji i Promocji PKP PLK SA, powiedział nam, że pociągi potrzebują nawet do 1300 m, aby się zatrzymać na torach. Za 99 proc. zdarzeń na przejazdach odpowiadają zatem kierowcy.
– Najczęściej popełniane błędy, to niestosowanie się do znaku stop i do sygnału migającego czerwonym światłem. Obserwujemy, że wielu kierowców mylnie interpretuje ten sygnał jako ostrzegający, a nie zabraniający. Kolejnymi błędami bywają: wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie zamkniętych półrogatek – powiedział nam ekspert.
Zaznaczył, że do częstych niebezpiecznych zdarzeń dochodzi, kiedy przejeżdża jeden pociąg i podnoszą się rogatki, choć nie wygasł migający na czerwono sygnalizator świetlny, a wtedy kierowca wjeżdża na przejazd i w tym czasie z drugiej strony nadjeżdża kolejny pociąg. Tragedia gotowa.
– Podczas warsztatów przekazujemy instruktorom wiedzę z "kuchni kolejowej" jak się zachować, kiedy kierowca został uwięziony między rogatkami. Mówię – dodać gazu! Nie patrzeć na wyłamywanie rogatek, w których jest zamontowane urządzenie, aby łatwo one się przełamały – radzi Marcin Kruszyński.
Zaznacza, że kiedy jednak już doszło do wypadku lub widzimy uszkodzoną rogatkę albo sygnalizator świetlny, należy zadzwonić na numer 112 i podać indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce. To pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania. Te naklejki znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek.
Marcin Kruszyński, ekspert kampanii "Bezpieczny przejazd" PKP PLK, informował i demonstrował żółtą naklejkę oraz urządzenie zamontowane w rogatkach, aby łatwo je przełamywać, gdy utkniemy na przejeździe
Autor tekstu: Marek Pietrzela
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.