Wydarzenie, organizowane w miniony wtorek przez stowarzyszenie Wspólny Świat, cieszyło się wyjątkowym powodzeniem u nauczycieli, którzy przygotowali aż kilkanaście zespołów do występów na scenie amfiteatru.
Zdj. "Pięknie żyć!" - to wezwanie nietypowego zespołu dzieci z autyzmem, ich rodziców i terapeutów-wychowawców wybrzmiało już na wstępie festiwalu.
- Cieszy mnie, że jest bardzo duże zainteresowanie tym festiwalem. Zainspirowała nas do takiej formy integracji podobna impreza organizowana w szkole specjalnej w Brześciu. Pokazywanie talentów uczy wrażliwości na potrzebę wspólnego bawienia się podczas większej imprezy. Aż 16 placówek edukacyjnych zgłosiło chęć wystąpienia z naszymi podopiecznymi – powiedziała nam Anna Chwałek, prezes tego stowarzyszenia.
Istotnie, jej Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi "Wspólny Świat" oraz Specjalne Przedszkole Niepubliczne "Wspólny Świat" wraz z rodzicami przygotowały wzruszający, chwytający za serce występ dzieci z autyzmem, śpiewających razem z terapeutami i matkami, wzywając, aby "pięknie żyć".
Zdj. Dzieci w miarę cierpliwie czekały na swoje występy
Nietypowy chór prowadziła psychoterapeutka Kinga Kuligowska. Wycofujące się od kontaktów z zewnętrznym światem, autystyczne dzieci, żywo reagują na muzykę, śpiew i rytm, niejednokrotnie ujawniają ukryte talenty.
Podczas ich występów posypały się gorące oklaski. W festiwalu wystąpiły zespoły aż z siedmiu bialskich przedszkoli samorządowych nr 3, 6, 10, 11, 13, 14 i 16, szkół podstawowych nr 3 i 5, Zespołu Szkół Specjalnych, Niepublicznego Przedszkola Fiku Miku oraz Malwina Kielak z IV LO i Kinga Kuligowska z Vocal Studio.
Oklaskiwały ich nie tylko dzieci, ale też i ich rodzice oraz urzędnicy na czele z wiceprezydent Justyną Gorczycą.
Wydarzenie zostało dofinansowane w wysokości 5 tys. zł przez bialski Urząd Miasta, a pomocy organizacyjnej udzieliły Bialskie Centrum Kultury i spółka Zieleń.
Kinga Kuligowska psychoterapeutka pracująca we "Wspólnym Świecie": Pracowali ze mną nasi terapeuci. Cieszy, że mogliśmy wystąpić przez tak liczną widownią. To się liczy, bo nasz festiwal jest bez laureatów i nagród. Na imprezę przyszli prawie wszyscy nasi podopieczni.
Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach Wspólny Świat: Na festiwalu szukamy talentów, pokazujemy, że możemy wspólnie się bawić i integrujemy. Chodzi o wspólną dobrą zabawę. To ważniejsze niż samo mówienie o autyzmie. Wyjątkowo podczas tegorocznej edycji przygotowano aż 18 przedstawień. Nasze stowarzyszenie obejmuje opieką około 400 dzieciaków i młodzieży. Obecnie budujemy infrastrukturę szkoły podstawowej, będziemy musieli wziąć kredyt 3 mln zł. Szkoda, że nie ma możliwości pozyskania dotacji unijnej.
Autor tekstu: Marek Pietrzela
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.