Reklama

Reklama

Obalanie patronki - agentki UB. Zdecydowanie o "Niezdecydowanej"

Opublikowano: 27 lutego 2021 07:05
Autor: Marek Pietrzela

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Przez kilka lat drwiono w Internecie, że patronem Szkoły Policealnej Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej jest Maria Minczewska, tajna informatorka aparatu bezpieczeństwa, której donosy przyczyniły się do likwidacji wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Reklama

Medyczne Studium Zawodowe w Białej Podlaskiej powstało w 1973 r. W maju 1984 r., czyli w okresie tuż po zawieszeniu stanu wojennego, kurator oświaty nadał szkole imię Marii Minczewskiej.

– O takim wyborze patrona zadecydował fakt, że Maria Minczewska była zasłużoną pielęgniarką, uczciwym człowiekiem, wielkim przyjacielem i doradcą młodzieży. Prowadząc bogate życie zawodowe, dawała świadectwo tego, że poświęcanie się i niesienie pomocy drugiemu człowiekowi nadaje życiu sens – czytamy na stronie internetowej tej placówki, która wykształciła rzesze pielęgniarek (od 2003 r. mogły zdobywać zawód tylko w systemie szkolnictwa wyższego). Później uczyli się tam ratownicy, opiekunki, masażyści, kosmetyczki fizjoterapeuci (technicy).

Już w 2007 r. krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej udostępniał różnym placówkom wystawę "...o Orła w koronie. Zgrupowanie partyzanckie Błyskawica" z planszą poświęconą akcji likwidowania kilku partyzantów na skutek doniesienia Marii Minczewskiej – agentki UB, ps. "Niezdecydowana".  Udokumentowano nawet, że UB zwróciło jej fundusze za straty poniesione na skutek pożaru (spłonęły m.in., jak pisała, "korzuszek amerykański" i trzy zmiany bielizny).

 Przez lata osoba splamiona krwią była wzorcem

W 2018 r. na Twitterze znana z ciętego języka Anita Schelde alarmowała: – Za śmierć wielu Polskich Bohaterów ze Zgrupowania "Błyskawica" Śp. Mjr Józefa Ognia odpowiada UB-ecka SUKA Maria Minczewska "Niezdecydowana"..., która do dzisiaj jest patronem Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej (pisownia oryginalna - dop. red.). Bowiem już dawno powinna zadziałać ustawa z... 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Po wejściu w życie ustawy samorządy miały rok na wprowadzenie zmian. Wojewoda i Urząd Marszałkowski oraz poprzednie kierownictwo studium nie dostrzegło, kim jest patronka szkoły.

Marzena Paszkowska, nowa dyrektor tej szkoły, wyjawia:

– Kiedy w maju zaczęłam przygotowywać się do konkursu na stanowisko dyrektora studium, trafiłam na niepokojące wpisy na forach internetowych. Przeczytałam, że patronką jest osoba splamiona krwią. Zaczęłam szperać na stronach IPN. Znalazłam informacje dotyczące Marii – wspomina.

Dodaje, że postanowiła, iż już najwyższy czas na rozpoczęcie procedury dekomunizacji. Zaznacza, że także senator Grzegorz Bierecki otrzymywał informacje dotyczące patronki. Parlamentarzysta w maju wystąpił do prezesa IPN o opinię dotyczącą Marii Minczewskiej. Po dłuższej analizie prezes IPN dr Jarosław Szarek wyjaśnił, że w archiwum Instytutu znajdują się dokumenty potwierdzające współpracę Marii Minczewskiej z aparatem bezpieczeństwa PRL.

(...)

Więcej na ten temat przeczytasz w najbliższym, wtorkowym wydaniu Wspólnoty Bialskiej

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.