reklama
reklama

Nowatorska operacja guza mózgu. Bialski Oddział Neurochirurgiczny podnosi poziom

Opublikowano:
Autor:

Nowatorska operacja guza mózgu. Bialski Oddział Neurochirurgiczny podnosi poziom - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieZastosowany podczas operacji kwas powoduje, że tkanka nowotworowa zaczyna świecić w świetle fluoroscencyjnym. Dzięki temu neurochirurdzy mogą dokładniej zidentyfikować granice guza podczas zabiegu, minimalizując ryzyko pozostawienia jego fragmentów oraz ograniczając uszkodzenie zdrowych tkanek.
reklama

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej ma ambicje tworzyć prężnie działający ośrodek neurochirurgiczny w Polsce. Potwierdzeniem tego była grudniowa operacja usunięcia glejakopochodnego guza mózgu w oparciu o innowacyjną technologię z zastosowaniem kwasu aminolewulinowego.

Tkanki nowotworowe świecą, łatwiej je usunąć

Duży wpływ na osiągnięcie tego poziomu Oddziału Neurochirurgicznego ma pracująca tam od prawie dwóch lat dr n. med. Emilia Sołtan, bardzo dobra specjalista neurochirurgii i neurochirurgii dziecięcej ceniona przez lata m.in. w warszawskich klinikach.

Właśnie dzięki doświadczonemu i wysoko wykwalifikowanemu zespołowi lekarzy neurochirurgów w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu przeprowadzono operację usunięcia u 49-letniego pacjenta glejakopochodnego guza mózgu.

reklama

Dr n. med. Emilia Sołtan, Lekarz Kierujący Oddziałem Neurochirurgicznym, wyjaśniła, że przed operacją choremu podano kwas aminolewulinowego (5-ALA), który zwiększa precyzję usuwania guzów, w tym glejaków, jednych z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu.

– Ten kwas powoduje, że tkanka nowotworowa zaczyna świecić w świetle fluoroscencyjnym. Dzięki temu neurochirurdzy mogą dokładniej zidentyfikować granice guza podczas zabiegu, minimalizując ryzyko pozostawienia jego fragmentów oraz ograniczając uszkodzenie zdrowych tkanek mózgu – informuje bialski szpital.

Zastosowana metoda z użyciem kwasu aminolewuliowego bardzo ułatwiła pracę lekarzom, którzy z łatwością zlokalizowali tkanki nowotworowe, świecące pod wpływem światła fluoroscencyjnego, co umożliwiło precyzyjne ich usunięcie.

reklama

Szybka i udana operacja

Operacja 49-latka z nowotworem mózgu trwała 2 godziny.

– Tak krótki czas trwania operacji oraz jej skuteczność i precyzję zawdzięcza się m. in. użyciu wspomnianego kwasu aminolewuliowego, jak również zastosowaniu podczas zabiegu posiadanego przez szpital od 2023 r. mikroskopu neurochirurgicznego, bardzo zaawansowanego i precyzyjnego urządzenia, nieodzownego w skomplikowanych operacjach w obrębie mózgu – podkreśliła kierująca oddziałem dr n. med. Emilia Sołtan.

Pacjent po operacji obudził się bez żadnych deficytów. Czuje się dobrze. Szpital opuścił po 4 dniach od dnia operacji – brzmi komunikat WSzS.

Ambitni neurochirurdzy

Z informacji szpitala wynika, iż zespół neurochirurgów z WSzS to wysoko wykwalifikowani specjaliści posiadający doświadczenie w operacjach z zakresu neurochirurgii onkologicznej.

reklama

– Lekarze udzielający świadczeń w bialskim szpitalu współpracują m. in. z Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie oraz z innymi ośrodkami neuroonkologicznymi w Polsce oraz poza granicami kraju. Dzięki doposażeniu bialskiego Oddziału Neurochirurgicznego w mikroskop operacyjny neurochirurgiczny i wideomikroskop oraz wykorzystaniu zaawansowanych technologii, tj. prowadzenie operacji glejaków z wykorzystaniem kwasu  aminolewuliowego, neurochirurdzy mogą świadczyć wysoką jakość opieki neuroonkologicznej – podkreśla administracja szpitala.

Dodaje, że wielkim atutem wykonywania operacji neuroonkologicznych w Białej Podlaskiej jest funkcjonowanie Bialskiej Onkologii. Szpital jest w pełni przygotowany do udzielania świadczeń zdrowotnych w obszarze skoordynowanego leczenia onkologicznego, gdy współpraca lekarzy neurochirurgów, onkologów, radioterapeutów służy leczeniu pacjentów z nowotworami m.in. mózgu.

reklama

– Zespół neurochirurgów wyróżnia indywidualne podejście do pacjenta, pełne zaangażowanie i dbałość o bezpieczeństwo podczas przeprowadzanych poważnych zabiegów neurochirurgicznych i neuroonkologicznych – zapewnia kierownictwo WSzS.

Zdj. Podczas historycznej, bo pierwszej nowatorskiej operacji usunięcia glejakopochodnego guza mózgu w oparciu o innowacyjną technologię z zastosowaniem kwasu aminolewulinowego

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama