reklama
reklama

"Kopciuchy" zatruwają Białą Podlaską

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 "Kopciuchy" zatruwają Białą Podlaską - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Co zrobić, by nie oddychać rakotwórczym benzo(a)pirenem? Pytanie jest zasadne, bo aż kilka dni bialczan straszyło żółte ostrzeżenie w serwisie internetowym miasta.
reklama

Okazuje się, że 21 i 22 marca w stacji przy bialskiej ul. Orzechowej stwierdzono stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu 146,6 ug/m3 i 148,5 ug/m3 (dobowy poziom alarmowy wynosi: 150 ug/m3).  Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi, według WHO, 50 mikrogramów na metr sześcienny. Przez wiele dni marca średnia w bialskiej stacji monitoringu wynosiła 67,8 ug/m3.

Pył zawieszony PM10 zawiera mieszaninę cząstek stałych i kropelek cieczy o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Utrzymujące się w powietrzu cząsteczki mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia związki siarki, azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny. Szczególnie niebezpieczne dla ludzi są zawieszone w PM10 substancje toksyczne, jak benzopireny o działaniu rakotwórczym. Według UE stężenie dopuszczalne dla benzo(a)pirenu wynosi 1 ng/m3.

reklama

Z danych bialskiej stacji monitoringu wynika, iż od 21 do 26 grudnia stężenie benzo(a)pirenu wynosiło aż 14,8 ng/m3, a od 22 do 27 lutego 7,5 ng/m3 każdego dnia. W 2021 r. wyniki były jeszcze wyższe. Wtedy np. od 22 do 28 marca każdego dnia odnotowano maksymalny wskaźnik 19,5 ng/m3, a przez cały miesiąc średnia wynosiła ponad 11 ng/m3.

Ostrzegają o ryzyku

reklama

Z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Lublinie otrzymaliśmy wyjaśnienie, że zamieszczone w serwisie internetowym miasta Biała Podlaska "Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10" określa ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego substancji w powietrzu w roku 2022.

– Analiza, która była podstawą do wydania powiadomienia, została wykonana w oparciu o wyniki pomiarów z ostatnich 12 miesięcy ze stacji monitoringu jakości powietrza w Białej Podlaskiej przy ul. Orzechowej. Informacja o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ma przede wszystkim służyć intensyfikacji działań na rzecz ochrony powietrza w mieście, tak by w perspektywie do końca roku 2022 uniknąć przekroczenia poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 – tłumaczy Renata Lesicka, główny specjalista Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Lublinie. 

reklama

Trują w sezonie grzewczym

Jolanta Steckiewicz, podinspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Białej Podlaskiej poinformowała nas, że powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego substancji w powietrzu (Poziom 1) zostało wydane 25 kwietnia przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dla całego województwa lubelskiego na okres od 25.04.2022 r. do 31.12.2022 r. Jako przyczynę podano emisję z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym.

– Tym przekroczeniom w powietrzu dopuszczalnych poziomów mają przeciwdziałać obowiązkowe działania naprawcze określone przez Zarząd Województwa Lubelskiego zawarte w Programie ochrony powietrza dla województwa lubelskiego. Realizowane są one na bieżąco z obowiązkiem sprawozdawczym do Urzędu Marszałkowskiego – podkreśla Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy bialskiego Urzędu Miasta.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama