reklama
reklama

Demokracja w rozkwicie. Weterani odchodzą ze stanowisk wójtów

Opublikowano:
Autor:

Demokracja w rozkwicie. Weterani odchodzą ze stanowisk wójtów - Zdjęcie główne

Podczas uroczystości jubileuszowych Związku Gmin Wiejskich prezydent RP Andrzej Duda odznaczył wójta Zalesia Jana Sikorę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieKomisarz wyborczy w Białej Podlaskiej zarejestrował w sumie aż 145 komitetów wyborczych. Ewa Adamiak, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białej Podlaskiej powiedziała nam, że jest to o wiele więcej niż przed poprzednimi wyborami samorządowymi w 2018 r.
reklama

Wtedy zarejestrowano 99 komitetów. Demokracja kwitnie – podkreśliła dyrektor.

Największą zagadką w wielu samorządach pozostają kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dopiero w połowie marca będą oficjalnie zgłoszeni i zarejestrowani.

Sytuacja jest bardziej przejrzysta w miastach, gdzie większy zasięg kampanii wymaga wcześniejszego ujawnienia potencjalnych kandydatów. W Białej Podlaskiej takim otwarciem było zgłoszenie Komitetu Wyborczego Wyborców Prezydenta Michała Litwiniuka. 

W szranki z dotychczasowym prezydentem chcą wejść radni: były dyrektor szpitala Adam Chodziński z KWW Adam Chodziński Bezpartyjny Samorząd, przewodniczący rady Bogusław Broniewicz z KW Biała Samorządowa oraz Dariusz Litwiniuk z PiS. 

Pojedynek miejski i wiejski
W Terespolu też sytuacja jest jasna. Wielokadencyjny burmistrz Jacek Danieluk tradycyjnie startuje ze swojego komitetu Porozumienie Samorządowe Terespola, z którym do wyborów zabiera też swoich radnych.

Jak już wcześniej informowaliśmy, także były naczelnik wydziału w dawnej Izbie Celnej, obecny przewodniczący zarządu Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Osiedla "Błotków", Krzysztof Maciejewicz zapowiada start w wyborach na burmistrza. Niedawno wyraził zadowolenie w związku z zarejestrowaniem jego komitetu Terespol Przyjazny Mieszkańcom. Prawdopodobnie tylko on jako jedyny kandydat zjednoczonej opozycji ma przeciwstawić się Jackowi Danielukowi.

W gminie Terespol pojawiły się niespodzianki. Nie było nią jednak dość szybkie zarejestrowanie Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Iwaniuka. Pełniący władzę tam od 1992 r. wójt, zarazem przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, chce kontynuować swoją pracę nad Bugiem. 

Od dłuższego czasu na czele lokalnej opozycji stał radny Łukasz Dragun, który należał do PiS. Po wyborach parlamentarnych jednak w tej partii tracącej rządy w kraju pojawił się chaos. Kiedy radny dowiedział się o pominięciu go przy wstępnych przymiarkach do kandydowania na wójta, także odciął się od tej partii.

Moim zdaniem PiS popełnił błąd. W związku z tym podjąłem decyzję o odejściu z partii. Jestem niezależny i zamierzam w dalszym ciągu działać na rzecz mieszkańców. Jeśli chodzi o gminę i jej mieszkańców, to trzeba być neutralnym politycznie, ponieważ każdy wyborca ma swoje poglądy i należy je szanować – poinformował nas radny. Startuje on z bezpartyjnego komitetu KWW Mieszkańcy Mieszkańcom.

Nagle okazało się, że do walki wyborczej partia skierowała tam Kamila Paszkowskiego, wieloletniego dyrektora bialskich biur parlamentarzystów i europosłanki PiS, działacza rad nadzorczych bialskiego szpitala i SIM KZN Południowe Podlasie. Przed pięcioma laty uzyskał 43,84 proc. poparcia w wyborach na wójta gm. Biała Podlaska. W czwartek Kamil Paszkowski potwierdził nam, że startuje z listy PiS.

Osłabione PiS

Jeden z działaczy PiS powiedział nam, że przez osiem lat panowania w kraju, PiS prawie nie tworzyło kół i innych struktur w terenie.

Wielu dawnych naszych działaczy boi się startować w tych wyborach pod szyldem partii. Brakuje chętnych do rad i tym bardziej na wójtów. Utraciliśmy wpływy w gminach. Błędem było jesienią odsunięcie od kandydowania do Sejmu RP b. posła Marcina Duszka, aby wyeliminować konkurenta. Teraz on ze swego komitetu będzie walczyć o stanowisko międzyrzeckiego burmistrza, co osłabi kandydata PiS. To wynik błędu władz partyjnych – mówi działacz. 

Szef PiS w powiecie bialskim i zarazem wicestarosta Janusz Skólimowski natomiast wyjaśnia nam, że wielu działaczy i sympatyków PiS wyraziło chęć startu do rad gmin w Konstantynowie, Drelowie, Terespolu i Zalesiu. Kiedy zachęcą do startu wielu kandydatów na radnych, pewnie pojawią się też chętni do walki o stanowisko wójta.

Weterani samorządów nie startują

Właśnie w Zalesiu już wiadomo, że pracujący od 33 lat jako wójt Jan Sikora podjął jednoznaczną decyzję.

Nie będę startować w tych wyborach. Miałem satysfakcje, kiedy przed ponad dwoma miesiącami prezydent RP wręczył mi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – wyjawia.

Wskazywany na jego kontynuatora obecny wicewójt Tomasz Szewczyk początkowo mówi, że jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji. 

Jeśli wójt zadecydował, że odchodzi, to ja spróbuję wystartować. Mam już zarejestrowany komitet dla moich mieszkańców KWW Tomasz Szewczyk – po chwili mówi wicewójt.

Jak wcześniej informowaliśmy, również wójt gm. Biała Podlaska Wiesław Panasiuk podjął decyzję o zakończeniu pracy w bialskim Urzędzie Gminy z końcem obecnej kadencji, po 26. latach kierowania gminą. Zaproponował kandydowanie skarbnikowi gminy Krzysztofowi Radzikowskiemu. Wskazany wystartuje z komitetu KWW Łączy Nas Gmina Biała Podlaska, którego jako pierwszego w bialskiej delegaturze zarejestrował komisarz wyborczy. 

Co ciekawe, pracownik tego samego Urzędu Gminy Konrad Gąsiorowski, dyrektor biura ds. pozyskiwania funduszy, także stanie do walki o fotel wójta. Występuje on w ramach komitetu Twoja Gmina Biała Podlaska. 

Radny gminy Mateusz Siwiec (wcześniej z PSL) obecnie wyraził zamiar startu na stanowisko wójta z własnego "Komitetu Wyborczego Wyborców Mateusza Siwca Szansa Dla Gminy". Jako prawdopodobny kandydat wskazywany jest też radny powiatowy PiS, nadleśniczy Tomasz Bylina, ale nie potwierdza swej decyzji.

Kamil Kożuchowski, były wójt, a obecnie już burmistrz Piszczaca, powiedział nam, że startuje po raz pierwszy w wyborach na burmistrza nowego miasta ze swojego komitetu, który nosi dawną nazwę KWW "Wspólnie z Wami". Chociaż w sumie zgłoszono cztery komitety, to jednak nikt nie ujawnia woli pojedynkowania się z Kamilem Kożuchowskim. Jeśli nikt się nie zgłosi, "grozi" mu głosowanie plebiscytowe...


Kamil Kożuchowski, do końca ub. roku wójt, a teraz burmistrz miasta Piszczac, wystartuje w walce o fotel burmistrza. Nie wiadomo tylko, czy będzie miał jakichkolwiek kontrkandydatów


Jan Sikora, wójt gm. Zalesie, nie wystartuje w wyborach. Rządził gminą aż 33 lata. Będzie starał się go zastąpić obecny wicewójt Tomasz Szewczyk


Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska, nie będzie starał się o reelekcję. Rządził 26 lat. Zaproponował kandydowanie skarbnikowi gminy Krzysztofowi Radzikowskiemu


Autor artykułu: Marek Pietrzela

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama