reklama
reklama

Czynszowy skok rekordowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

 Czynszowy skok rekordowy - Zdjęcie główne

foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieMieszkańcy budynków bialskiego Zakładu Gospodarki Lokalowej zostali zaskoczeni zapowiedzią dużej podwyżki stawek czynszu od stycznia 2022 r. Prezes ZGL wyjaśnia, że ta zmiana jest konieczna, aby było możliwe pokrycie kosztów utrzymania kamienic i bloków.
reklama

Wojciech Chilewicz, prezes ZGL, poinformował nas, że zgodnie z Wieloletnim Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Biała Podlaska zmieniona została wysokość stawki bazowej czynszu. Stawki wzrosły z 4,7 zł/mkw. do 7,40 zł/mkw. Niedawno, w sierpniu, bialska Rady Miasta przyjęła ten program.

A może pójść do sądu?

W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja dotycząca nadchodzących podwyżek w lokalach komunalnych. Pani Karolina zauważyła, że ludzi szokowały roznoszone przed kilkoma dniami listy z informacją na temat podwyżek dla lokatorów, którzy nie mają wykupionego mieszkania.

reklama

– Osoby, które nie mają wykupionych mieszkań, mają po prostu problem z tym, że nagle czynsz został podniesiony nie np. o 20 proc., a o 100... Ale rozumiem ludzi, których zaskoczyła podwyżka, bo właśnie chodzi o to, że nie jest o te 20 proc. czy nawet 50 proc. małymi krokami, tylko 100-procentowy skok. Nie chodzi o sam fakt podwyżek, tylko o te 100 proc. – wyjaśniała na portalu Spotted Biała Podlaska. Inna internautka zastanawiała się, czy może nie warto zawalczyć z podwyżkami w sądzie...

Czynsz był "śmieszny". Trzeba podnieść

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

reklama

Kilku internautów jednak popierało wzrost czynszu w lokalach komunalnych, który dotąd, ich zdaniem, był "śmieszny" w relacji do stawek w spółdzielni mieszkaniowej.

– Jasne, komunalne powinny być tańsze, ale powiedzmy sobie szczerze... maksymalnie o połowę, a nie dziesięciokrotnie – zauważył pan Wojtek.

Wtórował mu pan Patryk: – Powinni podnieść i to sporo, bo nie dość, że nie kupili tych mieszkań, a mieszkają, to jeszcze całe nic płacą, a wszytko to jest opłacane z podatków płaconych przez przedsiębiorców! Socjaliści, tfuu! - wyraził swój dystans.

Od 2013 r. czynsze były zamrożone

reklama

Wojciech Chilewicz wyjaśnił nam, że dotąd obowiązujące stawki czynszu zostały przyjęte zarządzeniem prezydenta w 2013 r.

– Nie pokrywają kosztów utrzymania zasobu, obejmujących między innymi podatek od nieruchomości, koszty konserwacji i napraw, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzanych remontów, zarządzania nieruchomością, utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, anteny zbiorczej, domofonu, zieleni, ubezpieczenia itd. – wylicza prezes.

Zaznacza, iż dotychczasowa stawka 4,7 zł/mkw. nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie zasobu, gdyż nakłady na remonty zostały w ostatnich latach ograniczone do niezbędnego minimum utrzymania nieruchomości na podstawowym poziomie technicznym.

reklama

Nadal będzie skromnie z remontami

– Ograniczone zasoby finansowe spowodowane niskimi czynszami w dalszej konsekwencji uniemożliwiają inwestycje w tkankę mieszkaniową, a co za tym idzie, poprawę standardu mieszkań i zapewnienia lokatorom godziwych warunków bytowych. Sytuacja ogranicza także możliwość przeprowadzania remontów w zasobie mieszkaniowym, który w większości już wymaga kapitalnego remontu – podkreśla szef spółki komunalnej ZGL.

Dodaje, że z analiz ekonomiczno-księgowych wynika, iż zastosowanie bazowej stawki czynszu na poziomie 7,40 zł/mkw. pokryje koszty utrzymania zasobu.

– Nie pozwoli jednak na inwestowanie i prowadzenie remontów na nieruchomościach. Finansowanie inwestycji i remontów będzie prowadzane ze środków pochodzących z pozostałej dochodowej działalności ZGL Sp. z o.o. – ujawnia prezes.

Ponadto wyjaśnia, że powodem zmiany stawki czynszu są też podwyżki płac pracowniczych. Od 1 stycznia 2022 r., czyli daty kolejnej planowanej podwyżki wynagrodzenia i zmiany stawki czynszu, płace wzrosną o 87,5 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Od początku 2020 r. o 12 proc. wzrósł podatek od nieruchomości od lokali mieszkalnych, który też jest składnikiem czynszu.

Ceny najmu na rynku to 18–28 zł /mkw.

Prezes wspomniał, iż w Programie Rządowym Mieszkanie Plus stawka czynszu instytucjonalnego lokalu w Białej Podlaskiej została ustalona w 2021 r. w wysokości 14,05 zł/mkw. oraz dodatkowo wyznaczono opłaty eksploatacyjne w wysokości 3,55 zł/mkw. Przyznał, iż bazowa stawka czynszu w budynkach pozostających we własności ZGL wymagała wyrównania, gdyż w różnych budynkach ustalona była na różnym poziomie, bo w ramach unijnych dotacji remontowano i budowano nowe kamieniczki.

- Podczas gdy w zasobie obowiązywała stawka 4,7 zł/mkw., to w budynku przy ul. Jana II Kazimierza było to 6,89 zł/mkw., a w nowszych budynkach przy ul. Jatkowej 10, 10A i 12 wynosiła 8,13 zł/mkw. Ceny najmu lokali mieszkalnych na rynku nieruchomości w Białej Podlaskiej kształtują się w ostatnich latach na poziomie 18–28 zł /mkw. – porównuje Wojciech Chilewicz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama