Reklama

Reklama

Czynszowy skok rekordowy

Opublikowano: śr, 22 wrz 2021 07:00
Autor: | Zdjęcie: archiwum

 Czynszowy skok rekordowy - Zdjęcie główne

foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Mieszkańcy budynków bialskiego Zakładu Gospodarki Lokalowej zostali zaskoczeni zapowiedzią dużej podwyżki stawek czynszu od stycznia 2022 r. Prezes ZGL wyjaśnia, że ta zmiana jest konieczna, aby było możliwe pokrycie kosztów utrzymania kamienic i bloków.

Reklama

Wojciech Chilewicz, prezes ZGL, poinformował nas, że zgodnie z Wieloletnim Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Biała Podlaska zmieniona została wysokość stawki bazowej czynszu. Stawki wzrosły z 4,7 zł/mkw. do 7,40 zł/mkw. Niedawno, w sierpniu, bialska Rady Miasta przyjęła ten program.

A może pójść do sądu?

W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja dotycząca nadchodzących podwyżek w lokalach komunalnych. Pani Karolina zauważyła, że ludzi szokowały roznoszone przed kilkoma dniami listy z informacją na temat podwyżek dla lokatorów, którzy nie mają wykupionego mieszkania.

– Osoby, które nie mają wykupionych mieszkań, mają po prostu problem z tym, że nagle czynsz został podniesiony nie np. o 20 proc., a o 100... Ale rozumiem ludzi, których zaskoczyła podwyżka, bo właśnie chodzi o to, że nie jest o te 20 proc. czy nawet 50 proc. małymi krokami, tylko 100-procentowy skok. Nie chodzi o sam fakt podwyżek, tylko o te 100 proc. – wyjaśniała na portalu Spotted Biała Podlaska. Inna internautka zastanawiała się, czy może nie warto zawalczyć z podwyżkami w sądzie...

Czynsz był "śmieszny". Trzeba podnieść

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Kilku internautów jednak popierało wzrost czynszu w lokalach komunalnych, który dotąd, ich zdaniem, był "śmieszny" w relacji do stawek w spółdzielni mieszkaniowej.

– Jasne, komunalne powinny być tańsze, ale powiedzmy sobie szczerze... maksymalnie o połowę, a nie dziesięciokrotnie – zauważył pan Wojtek.

Wtórował mu pan Patryk: – Powinni podnieść i to sporo, bo nie dość, że nie kupili tych mieszkań, a mieszkają, to jeszcze całe nic płacą, a wszytko to jest opłacane z podatków płaconych przez przedsiębiorców! Socjaliści, tfuu! - wyraził swój dystans.

Od 2013 r. czynsze były zamrożone

Wojciech Chilewicz wyjaśnił nam, że dotąd obowiązujące stawki czynszu zostały przyjęte zarządzeniem prezydenta w 2013 r.

– Nie pokrywają kosztów utrzymania zasobu, obejmujących między innymi podatek od nieruchomości, koszty konserwacji i napraw, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzanych remontów, zarządzania nieruchomością, utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, anteny zbiorczej, domofonu, zieleni, ubezpieczenia itd. – wylicza prezes.

Zaznacza, iż dotychczasowa stawka 4,7 zł/mkw. nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie zasobu, gdyż nakłady na remonty zostały w ostatnich latach ograniczone do niezbędnego minimum utrzymania nieruchomości na podstawowym poziomie technicznym.

Nadal będzie skromnie z remontami

– Ograniczone zasoby finansowe spowodowane niskimi czynszami w dalszej konsekwencji uniemożliwiają inwestycje w tkankę mieszkaniową, a co za tym idzie, poprawę standardu mieszkań i zapewnienia lokatorom godziwych warunków bytowych. Sytuacja ogranicza także możliwość przeprowadzania remontów w zasobie mieszkaniowym, który w większości już wymaga kapitalnego remontu – podkreśla szef spółki komunalnej ZGL.

Dodaje, że z analiz ekonomiczno-księgowych wynika, iż zastosowanie bazowej stawki czynszu na poziomie 7,40 zł/mkw. pokryje koszty utrzymania zasobu.

– Nie pozwoli jednak na inwestowanie i prowadzenie remontów na nieruchomościach. Finansowanie inwestycji i remontów będzie prowadzane ze środków pochodzących z pozostałej dochodowej działalności ZGL Sp. z o.o. – ujawnia prezes.

Ponadto wyjaśnia, że powodem zmiany stawki czynszu są też podwyżki płac pracowniczych. Od 1 stycznia 2022 r., czyli daty kolejnej planowanej podwyżki wynagrodzenia i zmiany stawki czynszu, płace wzrosną o 87,5 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Od początku 2020 r. o 12 proc. wzrósł podatek od nieruchomości od lokali mieszkalnych, który też jest składnikiem czynszu.

Ceny najmu na rynku to 18–28 zł /mkw.

Prezes wspomniał, iż w Programie Rządowym Mieszkanie Plus stawka czynszu instytucjonalnego lokalu w Białej Podlaskiej została ustalona w 2021 r. w wysokości 14,05 zł/mkw. oraz dodatkowo wyznaczono opłaty eksploatacyjne w wysokości 3,55 zł/mkw. Przyznał, iż bazowa stawka czynszu w budynkach pozostających we własności ZGL wymagała wyrównania, gdyż w różnych budynkach ustalona była na różnym poziomie, bo w ramach unijnych dotacji remontowano i budowano nowe kamieniczki.

- Podczas gdy w zasobie obowiązywała stawka 4,7 zł/mkw., to w budynku przy ul. Jana II Kazimierza było to 6,89 zł/mkw., a w nowszych budynkach przy ul. Jatkowej 10, 10A i 12 wynosiła 8,13 zł/mkw. Ceny najmu lokali mieszkalnych na rynku nieruchomości w Białej Podlaskiej kształtują się w ostatnich latach na poziomie 18–28 zł /mkw. – porównuje Wojciech Chilewicz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  Znany

  370 zł za 50 m2 mieszkania, to stawki nieosiągalne na wolnym rynku od mniej więcej 2007 roku. 7,4 zł/m2 to są ceny wręcz śmiesznie małe. Najśmieszniejsze jest to, że przy tak niskim najmie, najemcom po pewnym czasie przysługuje prawo pierwokupu z dużą bonifikatą. Kolejny raz najemcy tacy są w sytuacji uprzywilejowanej.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -2

  Wynajmująca

  Super, za mieszkanie 50 metrowe płacą ponad 200,00 zł. Po podwyżce będzie ponad 400. To źle??? Jak im źle to niech wynajmują mieszkanie jak ja. Samego odstępnego płacę 1000 zł za mieszkanie 46 metrowe. Plus ponad 600 za czynsz, wodę i prąd. Ja z chęcią wezmę takie mieszkanie. Najlepiej płacić grosze, żądać odnawiania budynków czyszczenia klatek i pluć jadem bo im źle bo im się należy. Wiele osób weźmie mieszkanie 50 metrów za 500 ł z pocałowaniem ręki... Pracujemy z mężem za najniższe i sobie radzimy. Tylko trzeba pracować i chcieć a nie tylko oczekiwać i brać. Wstydu ludzie nie mają.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   Obserwator

   Skoro taka jesteś chętna do wynajmu od miasta to zgłoś się do zgl pełno jest pustych mieszkań na Prostej Moniuszki Placu Wolności chętnie wynajmą Obejrzyj budynek na Cichej. Pewnie nie chcesz wiedzieć ile kosztują naprawy które za Ciebie wykona właściciel a lokatorzy zgl wykonują w własnym zakresie.Jakaś Ty nieszczęśliwa w tym ciepłym mieszkaniu że nie masz empatii. Woleli by wynająć jak Ty ale ich nie stać taka różnica. Podwyżki sięgają ponad 200 procent w najgorszych mieszkaniach to bardzo dużo jeżeli kupić trzeba węgiel, drewno, prądem ogrzać wodę.

  • miesiąc temu | ocena +2 / -1

   Wynajmująca

   Nie mam zdolności kredytowej, więc na własne mieszkanie mnie nie stać. Nie oszukuję i nie zaniżam dochodów tylko po to, aby dostać mieszkanie komunalne za grosze... Nie żyję na koszt społeczeństwa, żyję tak na ile mnie stać. I proszę mnie nie obrażać. Tak jestem inteligentna. Przynajmniej nie chodzę i nie mówię "daj", daj bo mi się należy.

  • miesiąc temu | ocena +1 / -2

   Bialczaninka

   Jak sobie Pani tak swietnie radzi to czemu siedzi i wynajmuje mieszkanie od jasnej ciasnej jaka inteligentna