Po wielu kilkuletnich samorządowych awanturach dotyczących bialskiego budżetu obywatelskiego oraz zmianach uchwał (wskutek uchylenia przez wojewodę) w sprawie wymagań, jakie powinny spełniać projekty, nadal pojawiają się kontrowersje, pretensje oraz rozczarowania autorów.
W obecnej edycji startuje aż dziewięcioro radnych z projektami (najczęściej ze współautorem). Część z nich złożyła nawet po dwa projekty.
Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, poinformowała nas, że do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 33 projekty – cztery duże, sześć średnich, 21 małych i dwa zielone.
Mniejszość pozytywna
Pozytywnie zostały ocenione projekty: Podwórko zabawy i relaksu; Bialska Akademia bezpieczeństwa - samoobrona dla każdego; Kreatywny zakątek małego czytelnika w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej; Zadaszenie piaskownicy w FunParku Podmiejska; Droga dla rowerów wzdłuż al. Jana Pawła – projekt; Projekt zielony pt. "Zagraj z nami w zielone"; Ninja Warrior dla małych i dużych; Altana koncertowo – taneczna: Bialski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 2026 r. edycja II Super Mocni Razem; Eko-Patrol; Leśna Kraina Zabawy - rekreacyjno - edukacyjny plac zabaw; Park trampolin przy Szkole Podstawowej nr 9; Kastracja kotów i psów.
Pozytywną ocenę uzyskały m.in. projekty dwojga radnych: przewodniczącego rady Roberta Woźniaka (park trampolin) oraz radnej Katarzyny Pietraszkiewicz (oboje z klubu prezydenta), która razem z Anną Stolarczuk przygotowała koncepcję szkoleń samoobrony.
- Założenia naszego projektu są takie, że będzie utworzonych dziesięć grup. Konkretna liczebność uczestników będzie już zależeć od wybranego realizatora. Do rozwiązania jest kwestia choćby tego, czy specjaliści będą na przykład pracować z grupami w duetach – wyjaśniła nam Anna Stolarczuk.
Obie autorki należą do Bialskiej Rady Kobiet, w której składzie jest Emilia Denisiuk, urzędniczka dokonująca oceny projektów. Na łączenie tych faktów w mediach i Internecie zaprotestowała radna Katarzyna Pietraszkiewicz, argumentując, że inny jej projekt został przecież oceniony negatywnie.
Na kilku forach jednak rozpętała się burza sprzecznych poglądów na nierówne szanse radnych i zwykłych śmiertelników, co w tym roku zostało zakwestionowane...
Negatywni mają pretensje
Zdumiewa, że aż ośmioro radnych otrzymało negatywne oceny za swoje pomysły (niektórzy mieli jednak inny pozytywny projekt). Podobnie podwójnego pecha miał prezes spółki Zakład Gospodarki Lokalowej Wojciech Chilewicz, który m.in. proponował budowę chodnika przy budynkach komunalnych.
GRA O SPORE PIENIĄDZE W ramach jubileuszowej X edycji bialskiego budżetu obywatelskiego do rozdysponowania jest aż 2,85 mln zł. Do 8 sierpnia trwa procedura odwoławcza, obecnie rozpatrywane są odwołania. 14 sierpnia mają zostać opublikowane listy projektów zakwalifikowanych do głosowania, 18 sierpnia zacznie się głosowanie (internetowe do końca miesiąca, a na kartach do głosowania tylko do 28 sierpnia). |
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.