W tym rankingu "Perspektyw" Akademia Bialska im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (wcześniej do 2022 r. nosiła nazwę Państwowa Szkoła Wyższa) aż pięć razy zajmowała nawet pierwsze miejsca. W 2023 r. po raz pierwszy od 12. lata spadła na 4. pozycję.
- Wróciliśmy na pudło w prestiżowym rankingu uczelni akademickich. Jest powód do zadowolenia. Większą przyczyną do radości jest jednak to, że studenci i nasi pracownicy tworzą zespół – powiedział nam podczas konferencji prasowej rektor Akademii Bialskiej prof. Jerzy Nitychoruk.
Właśnie w czwartek przed budynkiem głównym Akademii Bialskiej zorganizowano uroczyste podsumowanie bialskich wyników tego rankingu z pracownikami uczelni. W akademii umieją się radować z sukcesu. Kiedy jest osiągnięcie, na załogę czekają: słodki poczęstunek, girlandy balonów i kolorowe bańki...
Jubileuszowa seria
Na wstępie swego wystąpienia rektor prof. Jerzy Nitychoruk podziękował radzie uczelni i elektorom za zgłoszenie jego kandydatury i wybór na rektora Akademii Bialskiej na następną kadencję od września 2024 r. do 2028 r. Jesienią zaczną się obchody 25-lecia tej uczelni. Jubileusz ćwierćwiecza zapoczątkuje 16 października uroczysta inauguracja roku akademickiego.
Prof. Jerzy Nitychoruk zapowiedział też spotkanie kilkudziesięciu rektorów uczelni zawodowych w Akademii Bialskiej oraz wiele innych wydarzeń, w tym wydanie albumu oraz organizację konferencji uświetniających 25-lecie.
Szczęście nie omija akademii
Miał on też do przekazania w czwartek dobrą wiadomość z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przeznaczeniu do bialskiej uczelni 10,5 mln zł na budowę nowego akademika. W nowym obiekcie będę mieć siedziby fizjoterapia i ratownictwo medyczne.
- Około 100 studentów oczekuje na miejsca w akademikach. Gdyby było ich mniej, możemy wynajmować pokoje starszym i samotnym osobom z naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – rektor wyjawił swój pomysł.
Nie ukrywał zadowolenia, że już 12. raz jego uczelnia została dostrzeżona w rankingu "Perspektyw". Przyznał, że po wcześniejszych pięciu bialskich zwycięstwach w kraju, nie jest łatwo przebić się do czołówki.
Nowe kierunki i sukces trenera
Na nasze pytanie, w jakiej kategorii bialczanie wypadli najlepiej, odparł, że najlepiej bialska uczelnia wypada pod względem umiędzynarodowienia, czyli wymiany zagranicznej kadry i studentów. Prof. Jerzy Nitychoruk powiedział nam także o przygotowywaniu nowych kierunków: 5-letnich studiów z psychologii oraz anglistyki II stopnia.
- Staramy się o uruchomienie obu kierunków od października – zobaczymy, czy się uda - mówił.
Miłym akcentem czwartkowej uroczystości było też wręczenie rektorowi okazjonalnego proporczyka upamiętniającego zdobycie brązowego medalu przez polską reprezentację piłkarską na mistrzostwach Europy U-17 kobiet w Szwecji. Polki zakwalifikowały się na mundial na Dominikanie, który odbędzie się na przełomie października i listopada. Trener tej drużyny Maciej Kasprowicz pogratulował sukcesu w rankingu i podziękował za wsparcie pracownikom akademii, w której pracuję jako nauczyciel.
Tradycyjnie jak bywa przy sukcesach rankingowych, rektor prof. Jerzy Nitychoruk ogłosił decyzję o przyznaniu dodatku uznaniowego w wysokości 3 tys. zł (brutto) wszystkim zatrudnionym w akademii. Dodał, że w tak szczególnym dniu załoga otrzymała dwie godziny wolnego. Wprowadzony zostanie też od lipca krótszy dzień pracy, być może będzie to zastosowane nawet po wakacjach.
Rektor Akademii Bialskiej prof. Jerzy Nitychoruk: Mamy cichą nadzieję, że w chwili jubileuszu 25-lecia będziemy mieć wyższą pozycję w rankingu. W ostatnim roku mocno poprawiliśmy umiędzynarodowienie akademii. Poskutkowały nasze zachęty kierowane do pracowników i studentów. Bardzo chętnie wyjeżdżają poza granice.
Kamil Hawryluk, absolwent Akademii Bialskiej: Studiowało się super. Jestem członkiem samorządu. Właśnie teraz obroniłem licencjat na turystyce i rekreacji. Planuję kontynuować studia magisterskie. Będę też pracować, ale to tajemnica...
Marcin Kasprowicz, trener polskiej drużyny piłkarskiej kobiet U-17: Jestem nauczycielem akademickim Akademii Bialskiej. Przy takim szefie, jakim jest rektor prof. Jerzy Nitychoruk, mogę pogodzić funkcję trenera reprezentacji polskiej, będąc zatrudnionym w PZPN, z pracą wykładowcy. Jestem nauczycielem na wydziale zdrowia. Cenię sobie kontakt z młodzieżą studencką, co też ma wpływ na poprawę moich relacji z grupą zawodniczek.
Marek Pietrzela
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.