Reklama

Biała Podlaska: W budżecie brakuje 20 milionów. Gdzie czekają nas podwyżki opłat?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biała Podlaska:  W budżecie brakuje 20 milionów. Gdzie czekają nas podwyżki opłat? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W piątek większość bialskich radnych nie zgodziła się na szybką i dużą podwyżkę opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przystała zaś na podwyżkę podatków od nieruchomości.

Reklama

Szokiem mogła być propozycja prezydenta, aby podnieść opłatę za śmieci z dotychczasowej ceny miesięcznej z 5,72 zł/m3 zużytej wody na 8 zł/m3 zużytej wody, jeśli odpady są zbierane w sposób selektywny.

Jednoznacznie na tę propozycję zareagował Dariusz Litwiniuk, przewodniczący klubu radnych Zjednoczonej Prawicy.

- Chciałbym, abyśmy się jeszcze raz pochylili nad tym, gdyż podwyżka sięga aż 29 proc. Dwa razy więcej niż inflacja! Chciałbym, abyśmy wycofali projekt i jeszcze raz go przygotowali – zaproponował Dariusz Litwiniuk. Argumentował, że już od lat system zagospodarowania odpadów w Białej Podlaskiej się nie bilansował, a metoda obliczania opłat za śmieci na podstawie zużytej wody powodowała straty spółki wodociągowej na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków.

Za zdjęciem projektu uchwały z porządku piątkowych obrad głosowało 11 radnych, 7 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu. Dopiero po dyskusjach w komisjach wniosek o podwyżki śmieciowe trafi na kolejną sesję w listopadzie.

Zrozumienie potrzeb budżetowych

Z dramatycznym apelem do radnych wystąpiła Marta Mirończuk, skarbnik miasta. Okazuje się, że do spięcia wydatków z dochodami w przyszłorocznym budżecie brakuje 20 mln zł. Zaproponowała podwyżki podatku od nieruchomości o ok. 17 procent. Robert Woźniak, przewodniczący klubu radnych KO, wyjaśnił, że podwyżka podatku za średnie mieszkanie w bloku wyniesie tylko ok. 10 zł rocznie, a za domek z działką o ok. 80 zł.

Przewodniczący rady Bogusław Broniewicz zaproponował w kilku grupach większe podwyżki, niż prezydent. Radni Adam Chodziński i Dariusz Litwiniuk wnioskowali natomiast o obniżenie stawek od obiektów opieki zdrowotnej (od szpitala i stacji pogotowia), ich propozycja znalazła poparcie większości. Radny Adam Kuczer (Biała Samorządowa) zaś nie został skutecznie poparty, zabiegając o podwyższenie stawek podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Poprawki Bogusława Broniewicza zyskały poparcie większości i zostały przyjęte.

Walka o elektorat kierowniczy oświaty

Radni Koalicji Obywatelskiej przegrali natomiast pojedynek z opozycją przy głosowaniu nad regulaminem wynagradzania nauczycieli. Chcieli przechytrzyć przeciwników, zaskakując ich bardziej szczodrą ofertą podwyżkową dla kadry kierowniczej szkół, przedszkoli i innych placówek. Przewodniczący klubu Robert Woźniak zaproponował podwyżki procentowo rosnące wraz z najmniejszym wynagrodzeniem nauczycieli (nie sprzeciwił się temu prezydent, choć jego wstępny projekt nie był tak hojny). Radni Białej Samorządowej i Zjednoczonej Prawicy jednak poparli propozycję stałych dodatków kwotowych wypracowaną przez komisję edukacji i spraw społecznych. Dodatkowo uhonorowali znaczącym dodatkiem dyrektorów szkół, którzy wdrażają projekty unijne. Zyskali 13 głosów, 6 radnych było przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy