Reklama

Biała Podlaska: Podwojono wydatki inwestycyjne

Opublikowano:
Autor:

Biała Podlaska:  Podwojono wydatki inwestycyjne - Zdjęcie główne

Kamienica przy ul. Krótkiej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W Białej Podlaskiej lepiej przedstawiają się wyniki wykonania budżetu za 2022 r. aniżeli za 2021 r. Chociaż uderzyła inflacja, to jednak sprawniej realizowano inwestycje niż przed rokiem, ograniczono wielkość zakładanego deficytu, który sięgnął prawie 42,8 mln zł.

Reklama

Bialski prezydent Michał Litwiniuk poinformował nas, że dochody budżetowe w minionym roku zaplanowane w kwocie 432,9 mln zł zostały wykonane w wysokości 433,0 mln zł, czyli w 100 proc. Plan wydatków budżetowych na 2022 r. ustalono po zmianach na 499,4 mln zł, natomiast wykonanie wyniosło 475,8 mln zł, czyli zrealizowano go w 95,3 proc. Za 2021 r. wykonanie wydatków wyniosło 88,2 proc. Prezydent szczególnie podkreślił, iż wykonanie planu nakładów inwestycyjnych wyniosło 96,3 proc. (za 2021 r. było zaledwie na poziomie 62,4 proc.). Plan zakładał wydatkowanie na inwestycje 99,9 mln zł, a przeznaczono na nie 96,2 mln zł. W 2021 r. wydatki inwestycyjne wyniosły tylko 47,97 mln zł. W minionym roku ta kwota została zatem podwojona.

– Mimo trudnej sytuacji, zrealizowaliśmy budżet maksymalnie bezpieczny dla naszych mieszkańców, nie zwalniając tempa rozwoju Białej Podlaskiej. Bezpieczna i  racjonalna polityka finansowa przy jednoczesnym zapewnieniu rozwoju miasta – to główne nasze założenia przyjęte przy realizacji budżetu – zaznacza Michał Litwiniuk.

Przyznaje, że budżet roku 2022 został zaplanowany z deficytem w wysokości 65,1 mln zł, który jednak w rzeczywistości został ograniczony do 42,8 mln zł.

– Deficyt został sfinansowany z następujących źródeł: emisji obligacji komunalnych, nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych, niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych, związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu – wyjaśnia prezydent.

Także Bogusław Broniewicz, przewodniczący bialskiej Rady Miasta, przyznaje, że z wykonaniem ubiegłorocznego budżetu jest trochę lepiej, niż w 2021 r.

– Stało się to też dzięki zabiegom naszej rady, uczestniczyliśmy w przesuwaniu w poprzedniego roku części inwestycji na 2023 r. Znaczący deficyt wynika z różnych zabiegów prezydenta trwających od dwóch lat. W poprzednim roku wyemitowano obligacje, których większość będzie wykorzystana na budowę mostu – mówi przewodniczący.

Dodaje, że ma wątpliwości, czy będzie możliwość sfinansowania tej dużej inwestycji poprzez zaciąganie kredytu i sprzedaż majątku. Dariusz Litwiniuk, przewodniczący klubu Zjednoczonej Prawicy, powiedział nam, że radni z jego ugrupowania analizują sprawozdanie z wykonania budżetu. Oceniają, jak na deficyt wpływa powolne przygotowywanie inwestycji i przesuwanie ich na rok następny.

– Przełożona z 2022 r. na obecny rok przebudowa odcinka ul. Sidorskiej wcześniej miała kosztować 7,9 mln zł, a obecnie jej koszt jest szacowany na 13 mln zł – mówi radny Dariusz Litwiniuk.

Przyznaje, że nadal niepokoi go brak przygotowań do budowy wschodniej obwodnicy miasta. Prawdopodobnie w obecnym roku prezydent może łatwiej niż w ostatnich latach uzyskać wotum zaufania rady.

 

Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej

M.in. utracone dochody z PIT

Głównym czynnikiem powstania deficytu była niedoszacowana subwencja oświatowa, galopująca inflacja powodująca wzrost cen towarów i usług oraz utracone dochody miasta z wpływów z PIT. Ustawowe zmiany wprowadzone przez rząd miały kolosalny wpływ na nasze finanse. Mniejszy, niż zakładano, deficyt wynika głównie z oszczędności, które wprowadziliśmy w wydatkach bieżących.

 

 

Bogusław Broniewicz, przewodniczący Rady Miasta

Potrzebna szersza dyskusja

Byłem zbudowany, zapoznając się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2022 r. Wystąpienia radnych przynoszą efekty, choćby w sprawie przygotowywania kompletnej dokumentacji na inwestycje. Jest lepiej z realizacją inwestycji, ale czy te zadania dają duży uzysk w infrastrukturze społecznej? To wymaga szerszej dyskusji.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy