Reklama

Biała Podlaska: Miasto zapewni szczepienia seniorów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Biała Podlaska: Miasto zapewni szczepienia seniorów - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Około 1400 mieszkańców Białej Podlaskiej w wieku 60+ może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. W maju w ewidencji miasta było zarejestrowanych 13 353 bialczan liczących co najmniej 60 lat.

Reklama

Pneumokok zwany dwoinką zapalenia płuc jest bakterią o wysokiej zjadliwości, która w ostatnim czasie zwiększa oporność na różne grupy antybiotyków. Właśnie co druga osoba dorosła trafia do szpitala z powodu chorób układu oddechowego spowodowanych przez tę bakterię, która w niektórych przypadkach może spowodować śmierć zakażonych.  Profilaktyka jest potrzebna. Dobrze zatem, że pod koniec października Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. "Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych u mieszkańców miasta Biała Podlaska w wieku 60+". Bez dyskusji 20 radnych poparło ten projekt, a 3 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny.

Jak wynika z programu, który ma być realizowany w latach 2022-2025, szansę zaszczepienia uzyska w sumie 1400 osób (w obecnym roku 200 i w kolejnych latach po 400). Dotyczy to  bialczan w wieku 60 +, którzy zamieszkują na terenie miasta, nie byli wcześniej szczepieni przeciwko pneumokokom oraz przejdą pozytywną kwalifikację lekarską do szczepienia.  Urzędnicy zapowiadają, że przypadku dużego zainteresowania, w pierwszej kolejności będą rejestrowane osoby z grup ryzyka (leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli, dychawicy oskrzelowej lub choroby nowotworowej).

 

Pomysłodawcy przyznają, że ze względu na ograniczone pieniądze, akcja trafi do 10,5 proc. populacji docelowej.  Na początku listopada prezydent Białej Podlaskiej ogłosił konkurs ofert na wybór realizatorów programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Zapowiedział, iż w obecnym roku na program trafi maksymalnie 80 tys. zł, w tym na akcję promocyjno-edukacyjno-informacyjną do 10 tys. zł. Prezydent zaznaczył, że koszt wykonania jednej dawki szczepienia szczepionką Apexxnar ma wynieść 350 zł.

Groźne pneumokoki


W 2021 roku w Białej Podlaskiej odnotowano 8 przypadków choroby wywołanej przez Streptococcus pneumoniae (pneumokoki). Wykazano 5 przypadków posocznicy, 1 przypadek zapalenia opon mózgowych oraz 2 przypadki choroby inwazyjnej. Posocznica wystąpiła u 4 mężczyzn w wieku od 37 do 73 lat oraz u 69-letniej kobiety. Zapalenie opon mózgowych wystąpiło u 62-letniego mężczyzny, choroba inwazyjna wystąpiła u 82-letniego mężczyzny i 65-letniej kobiety. Wszystkie przypadki wymagały hospitalizacji.  Z „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych u mieszkańców miasta Biała Podlaska w wieku 60+”

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy