Prezydent Michał Litwiniuk przypomina, że już w 2019 roku zainicjowano przyjęcie miejskiego programu na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
- Ten program przyjęty jako efekt współpracy, stworzony przez grono osób reprezentujących potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz środowisk na ich rzecz działających, stał się strategią naszych działań. Są one wielowątkowe - mówi prezydent
Programy cieszą się zainteresowaniem
Rozpoczęto realizację dwóch programów - usług asystenckich oraz opieki wytchnieniowej. Pierwszy program polega na zapewnieniu osobie z niepełnosprawnością codziennego wsparcia osoby, która pomaga w bieżących czynnościach, takich jak zakupy, dojście do pracy czy uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych. Drugi ma na celu zaoferowanie pomocy osobom opiekującymi się osobami z niepełnosprawnościami. Chodzi o zapewnienie im czasu, by mogli odpocząć od codziennych obowiązków. Programy cieszą się dużym zainteresowaniem. Z pierwszego programu skorzystało ponad 136 osób, w przypadku drugiego to ponad 60 osób. Ruszyły przygotowania do kolejnych edycji programów.
Złożono wnioski o dofinansowanie programów na rok 2023. Zostały podpisane przez prezydenta i przedłożone do wojewody lubelskiego.
- Na tę chwilę nie mamy informacji zwrotnej czy środki o które wnioskujemy zostały nam przyznane. Ale jak dostaniemy taką informację, przystąpimy niezwłocznie do przyjmowania wniosków od mieszkańców. Zachęcamy mieszkańców do śledzenia strony miasta oraz mops. Zapewniamy, że podjęliśmy wszelkie działania, by programy były jak najszybciej dostępne - mówi Kamil Węgliński, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.
Problem "10 piętra"
Pierwszy program wpisuje się w strategię działań miasta na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
- W środowisku osób z niepełnosprawnościami tym istnieje pojęcie, zjawisko jak "więźniowie 10 piętra". To osoby które z powodu swojej trwałej lub nabytej niepełnosprawności w związku z miejscem zamieszkiwania, mają trudność z opuszczaniem mieszkania i brania udziału aktywnie w życiu społecznym czy zawodowym - wyjaśnia Paweł Iwaniuk, koordynator ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami bialskiego magistratu.
- Program jest szczegółowy, ale główny element jest taki, że w ramach dofinansowania, które można uzyskać, można otrzymać różnicę kosztów pomiędzy sprzedażą własnego mieszkania, a zakupem nowego. I może ona wynosić do równowartości 15 mkw tego mieszkania - dodaje Iwaniuk.
Dofinansowanie do mieszkania
Z kolei "Mieszkanie dla absolwenta" wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami które chcą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania, w celu aktywizacji zawodowej i decydują się na wynajęcie mieszkania.
- Chodzi o dofinansowanie najmu mieszkania. Ten program daje do 100 procent dofinansowania w pierwszym roku, w drugim 70 procent, a w trzecim na poziomie 40 procent. Cały program może być realizowany przez 36 miesięcy. To bardzo dobra oferta, wychodząca naprzeciw osobom , które mają ograniczone możliwości w funkcjonowaniu - dodaje Węgliński
Wnioski do uczestnictwa można złożyć internetowe za pośrednictwem systemu obsługi wniosków PFRON.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.