Reklama

Reklama

Biała Podlaska : Atak wandali na Radziwiłłów

Opublikowano: czw, 2 gru 2021 12:00
Autor:

Biała Podlaska :  Atak wandali na Radziwiłłów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Co pewien czas na odnowionych lub wybudowanych obiektach zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów pojawiają się wulgarne napisy. Internauci narzekają na bezkarność grupek młodzieży, lecz straż miejska informuje o ustaleniu sprawców dewastacji.

Reklama

W ostatnich latach rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych budynków  zespołu Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej kosztowała ponad 26 mln zł, z tego ok. 16,4 mln zł było to dofinansowanie unijne. Unikalna architektura XVII wieku z szczególnie cennymi w skali europejskiej ziemnymi obwałowaniami obronnymi systemu staroholenderskiego została wzbogacona o odbudowaną bramę koszarską.

 
Właśnie w minionym roku wandale oszpecili wulgarnymi napisami i malunkami wnętrze bramy. Na białych ścianach pozostawili po sobie szpetne mazaje. Wykorzystali brak kamer w tym miejscu, gdyż z pewnym poślizgiem zamawiano i montowano monitoring. Bialski prezydent Michał Litwiniuk wyjaśniał wtedy mediom, że miasto zatrudniło firmę ochroniarską, która wieczorami pilnowała obiektów zabytkowych. Zamalowano też wulgarne napisy.
 
 
Jesienny atak wandali
Nowy bialski radny, Grzegorz Siemakowicz, podczas październikowej sesji wystąpił z apelem o poprawienie bezpieczeństwa w parku Radziwiłłowskim. Wskazał na konieczność zabezpieczenia lamp na wysięgnikach, gdyż jedną z nich przy balkonie biblioteki uszkodzili wandale.
– Kolejny raz została zniszczona elewacja biblioteki. Pojawiają się tam wulgarne napisy. Czy dałoby się poprosić straż miejską, aby odbywała w parku piesze patrole? – dopytywał radny, były wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wkrótce jednak straż miejska udowodniła, że system monitoringu jest efektywnie wykorzystywany.

     – Dzięki kamerom udało się m.in. zatrzymać osoby niszczące elewację w bramie koszarskiej, dzięki monitoringowi policja ustaliła sprawców przestępstw – poinformował nas Henryk Nędziak, komendant tej straży.

 
 
Policja ujawniła, że to właśnie strażnicy na gorącym uczynku zatrzymali wandali niszczących elewację. Naprawa uszkodzeń elewacji dokonanych flamastrami na bibliotece kosztowała ok. 500 zł. Pod koniec października do policji wpłynęło zawiadomienie o pseudograffiti w przejściu bramy. Ponownie trzeba było usuwać szpetne i wulgarne malunki. Koszt – ok. 1500 zł.

– Nasze patrole często sprawdzają teren zespołu Radziwiłłowskiego – zapewniła nas kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy bialskiej policji.

Teoria i praktyka

Przed kilkoma dniami radny Grzegorz Siemakowicz powiedział nam, że liczy na poprawę sytuacji, gdyż w bramie koszarskiej zamontowano kamery monitoringu.

– Niestety, niedawno most, przy głównym wjeździe do zespołu Radziwiłłowskiego, został pomazany farbą – podkreśla radny. Przyznaje, że także na arkadach, obok wystawy fotogramów Fotoklubu Bialskopodlaskiego, pojawiły się wulgarne znaki wandali.

Internauci nadal wskazują na nagminne gromadzenie się młodzieży z używkami przy bramie koszarskiej oraz o zestawianiu przez nią ławek parkowych pod balkonem biblioteki. W ostatnią środę, przed południem, przy wspomnianej bramie dostrzegliśmy grupę wyrostków zapewne z pobliskiej szkoły. Podczas przerwy lekcyjnej palili tam papierosy.

Teoretycznie za uszkodzenie mienia grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, a za mazanie po elewacjach budynków – ograniczenie wolności albo grzywna.

Niedawno sąd wydał wyrok w sprawie wulgarnych napisów powstałych w czasie styczniowych demonstracji na budynku bialskiego biura parlamentarzystów PiS. Policji udało się ustalić 24-letniego bialczanina, wobec którego sąd orzekł karę... nagany. Wyrok nie jest prawomocny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.