Reklama

Wojna w Ukrainie: Przyjmujesz uchodźców pod swój dach? Rząd przygotował wsparcie finansowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Wojna w Ukrainie: Przyjmujesz uchodźców pod swój dach? Rząd przygotował wsparcie finansowe - Zdjęcie główne

Przyjmujesz uchodźców pod swój dach? Rząd przygotował wsparcie finansowe | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Wsparcie finansowe dla osób, które przyjmują pod swój dach uchodźców - to część działań pomocowych przygotowanych przez polski rząd dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Reklama

Od blisko dwóch tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę, w związku z czym do Polski, przed wojną uciekają osoby szukające schronienia przed wojną oraz pomocy. Ruszyły zbiórki na rzecz uchodźców, a w pomoc włączyły się organizacje, stowarzyszenia i wielu Polaków, którzy oferują np. transport czy nocleg w swoim domu. Rząd w ostatnim czasie przyjął projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, o czym poinformował premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg.

Dzięki temu, obywatele Ukrainy będą mogli przebywać legalnie na terenie Polski początkowo przez 18 miesięcy.

- Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej przez 18 miesięcy na zasadach legalnych: będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy  - mówił w trakcie poniedziałkowej (7 marca) konferencji prasowej.

Ustawa ma też gwarantować wsparcie finansowe dla Polaków, którzy goszczą obywateli Ukrainy pod swoim dachem.

- Ujęliśmy również w tej ustawie możliwość przekazania wsparcia finansowego rodzinom polskim, Polakom, którzy pod swój dach, do swojego domu przyjęli rodziny ukraińskie - przekazał premier Morawiecki. - To 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy, za pośrednictwem samorządów.

Takie wsparcie ma obowiązywać przez dwa miesiące.

Szef rządu poinformował również o wsparciu dla samorządów. - Robimy specjalną rezerwę celową, która będzie poprzez wojewodów dystrybuowana do samorządów, które będą miały swoje cele określone w kontekście tej ustawy - powiedział Morawiecki.

Wyjaśnił, że jednostki samorządu terytorialnego dostaną pieniądze na realizację wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji i w kontekście służby zdrowia.

Z kolei Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że uchodźcy będą mogli dostać jednorazowy dodatek w wysokości 300 zł. Zaznaczała jednocześnie, że ważne jest, aby zalegalizować pobyt obywateli Ukrainy w Polsce, bo to pozwoli im na legalną pracę. - Nasz rynek pracy jest otwarty. Mamy niskie bezrobocie (...). Jest chłonność, żeby obywatele z Ukrainy znaleźli pracę - powiedziała Maląg.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy