Reklama

Województwo lubelskie: Terytorialsi obchodzili swoje święto. Był wojskowy piknik i przysięga nowych żołnierzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lubelscy terytorialsi obchodzili swoje święto. Ponad 40 ochotników złożyło przysięgę wojskową. Poza tym, odbyły się pokazy wojskowego sprzętu.

Reklama

- Data największej bitwy partyzanckiej na Lubelszczyźnie, jaką stoczyły oddziały „Zapory” z okupantem niemieckim pod Krężnica Okrągłą, została decyzją ministra obrony narodowej wyznaczona, jako oficjalne święto 2 Lubelskiej Brygady OT. W tym roku uroczystość odbyła się w Kraśniku i towarzyszyła jej przysięga wojskowa, piknik oraz wiele atrakcji dla całych rodzin. Wyjątkowość uroczystości podkreśla fakt, że dokładnie pięć lat temu, w dniu 21 maja 2017 r. pierwsi ochotnicy z Lubelszczyzny złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w szeregach 2 LBOT. Obecnie lubelska brygada liczy ok. 3500 żołnierzy - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięgę wojskową złożyło tym razem 43 ochotników z województwa lubelskiego. Wśród gościobecni byli, mi.in.: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś oraz wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Minister Mariusz Błaszczak zwracając się do zgromadzonych żołnierzy podziękował im za decyzję wstąpienia do WOT i podkreślił, jak ważne jest to dla bezpieczeństwa Lubelszczyzny oraz całego kraju. Przypomniał również o zadaniach jakie realizują żołnierze obrony terytorialnej - Żołnierze WOT pokazali swoją sprawność, determinację, zaangażowane podczas skutecznych akcji, kiedy usuwali skutki klęsk żywiołowych, gdy przeżywaliśmy czas pandemii, kiedy to w każdym szpitalu byli obecni żołnierze w oliwkowych beretach wspierając cywilną służbę zdrowia i dziś pomagają na granicy wspierając Straż Graniczną, aby uszczelnić granicę polsko-białoruską, odpierać ataki hybrydowe na naszą granicę. Są zawsze gotowi, są zawsze blisko, jesteśmy z nich dumni. - powiedział szef resortu obrony narodowej.

Do żołnierzy i zebranych gości zwrócił się również dowódca WOT, gen. broni Wiesław Kukuła. Podziękowania skierował do rodziców, wychowawców i nauczycieli za wychowanie w duchu patriotycznym i wkład w późniejsze decyzje Polaków o wstępowaniu do służby wojskowej. Generał Kukuła wspomniał również o formowaniu nowego batalionu WOT w Kraśniku - Jestem tutaj również dlatego by w sposób symboliczny rozpocząć dzisiaj realizację decyzji pana ministra Błaszczaka, związanej z powołaniem tutaj, w Kraśniku 24 batalionu lekkiej piechoty. Miałem okazję porozmawiać dzisiaj z mieszkańcami i jestem przekonany, że w ciągu dwóch lat zakończymy formowanie tego batalionu i będzie on ważną częścią systemu bezpieczeństwa, nie tylko województwa ale i całego regionu - mówil gend. broni Wiesław Kukuła.

Z kolei dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz odebrał odznakę pamiątkową Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zostały również wręczone odznaczenia resortowe dla terytorialsów za długoletnią i wzorową służbę oraz zasługi dla obronności kraju.

W ramach pikniku były m.in. pokazy uzbrojenia, sprzętu specjalistycznego, w tym sprzętu wykorzystywanego do ochrony polsko-białoruskiej granicy. Odbył się też dynamiczny pokaz przeprowadzenia zasadzki z użyciem środków pozoracji pola walki. Natomiast zainteresowani służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej mieli okazję porozmawiać z żołnierzami - rekruterami 2 LBOT.

2 LBOT jest jedną z trzech brygad WOT, które zorganizowano jako pierwsze w Polsce. Plany formowania powstały na przełomie lat 2016 i 2017. Zadania obrony terytorialnej skoncentrowane są na wykonywaniu lokalnych zadań obronnych. Terytorialsi z lubelskiego uczestniczą w przedsięwzięciach szkoleniowych WOT, również z innymi rodzajami Sił Zbrojnych, partnerami z NATO, szkolą się w swoim SRO i współpracują z innymi służbami w regionie. WOT rozbudowuje swoje struktury na Lubelszczyźnie – trwa obecnie formowanie 19. Nadburzańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku w ramach struktur 2 LBOT.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy