reklama
reklama

Województwo lubelskie: Terytorialsi chcą pomagać urzędom bronić się przed hakerami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Województwo lubelskie: Terytorialsi chcą pomagać urzędom bronić się przed hakerami - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: Terytorialsi chcą pomagać urzędom bronić się przed hakerami | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaŻołnierze WOT, w ramach operacji pod kryptonimem "SILNE WSPARCIE”, oferują gminom i powiatom objętym stanem wyjątkowym, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ma to związek z z ostatnimi atakami hakerskimi.
reklama

W związku z obecnym oddziaływaniem hybrydowym i trwającym ćwiczeniem Zapad, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przekonuje, że systemy teleinformatyczne polskiej administracji mogą stać się elementem spotęgowanego oddziaływania. Szczególnie podatne na to są systemy na najniższym, lokalnym poziomie - gminne oraz powiatowe.

- W przeszłości w naszym kraju mieliśmy do czynienia z takimi zagrożeniami, dotykały one na przykład urzędów gmin (np. Orzysz, gdzie hakerzy zamieścili na stronie internetowej urzędu fałszywe informacje o tym, że burmistrz zaprasza na marsz w proteście obecności wojsk amerykańskich). Przykład z ostatnich dni to chociażby atak na stronę Urzędu Miasta w Kołobrzegu, gdzie hakerzy pozostawili fałszywą informację o tym, że "na Litwie migranci brutalnie zamordowali księdza. Być może ukrywają się w Polsce” - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

 

CZYTAJ TAKŻE: 

W odpowiedzi na te zagrożenia, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w ramach operacji pod kryptonimem "SILNE WSPARCIE”, oferują gminom i powiatom z Lubelszczyzny i Podlasia, gdzie wprowadzano stan wyjątkowy, szkolenia z zakresu: cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń i ataków, dezinformacji, sposobów oceny wiarygodności informacji, elementów wojny hybrydowej oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Specjalne zespoły wojskowych informatyków będą gotowe do przeprowadzenia testów bezpieczeństwa. Zespoły do tych działań wydzieli Zespół Działań Cyberprzestrzennych oraz Wydział Operacji Informacyjnych Dowództwa WOT. Zespół Działań Cyberprzestrzennych WOT to grupa specjalisów IT – żołnierzy, którzy pełnią ochotniczą służbę wojskową, a na co dzień pracują w sektorze cyberbezpieczeństwa, posiadają oni unikalne doświadczenie i kwalifikacje.

reklama

Zapotrzebowanie na wsparcie powinno być kierowane bezpośrednio do Zespołów Oceny Wsparcia, które od piątku spotykają się z samorządowcami i lokalnymi liderami w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym. Działania te są prowadzone w ramach operacji pk. "SILNE WSPARCIE”. Celem tej operacji jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. W operację na obecnym etapie zaangażowani są żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 2 LBOT.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama