Wystawa Z popiołów Sobiboru oraz spotkania autorskie ze scenarzystą ekspozycji

Opublikowano:
Autor:

Wystawa Z popiołów Sobiboru oraz spotkania autorskie ze scenarzystą ekspozycji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Południowego Podlasia zaplanowało na najbliższe dni trzy spotkania z Markiem Bemem - scenarzystą i komisarzem wystawy Z popiołów Sobiboru.

Marek Bem to scenarzysta i komisarz wystawy "Z popiołów Sobiboru", która została otwarta 22 października 2013 roku w Muzeum Południowego Podlasia. Bem na co dzień pracuje w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego we Włodawie. O samej ekspozycji, ale także o losie Żydów podczas niemieckiej okupacji będzie można porozmawiać na spotkaniach z Markiem Bieniem zaplanowanych na 12, 18 oraz 20 listopada w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Wystawa "Z popiołów Sobiboru" to około 100 paneli zawierających kopie dokumentów historycznych, fotografie, a także instalacje - rekonstrukcje wagonu, wejścia do komory gazowej, baraku, kryjówki na strychu, drogi śmierci. Ekspozycja została rozplanowana w taki sposób, że odbiorca wystawy przechodzi przez wszystkie etapy prowadzące do zagłady: dojście Hitlera do władzy, wybuch II wojny światowej, łapanki, transport do miejsc eksterminacji, obóz w Sobiborze, plac do rozbierania się ofiar,barak do obcinania włosów, droga śmierci i ostateczne miejsce zagłady - wejście do komory gazowej. Na wystawie można zobaczyć, jak wyglądały przedwojenne żydowskie miasteczka, kryjówki prześladowanej ludności, obozową zabudowę, poznać strukturę organizacyjną obozu, a także stan obecny miejsca po obozie - Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. 

Na otwarciu wystawy Marek Bem mówił o Sobiborze: "To jedno z niewielu miejsc, gdzie w tak krótkim czasie ludzie potrafili zgotować tak okrutny los. Niemcy z ogromną precyzją i premedytacją realizowali plan ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wprowadzili to nadzwyczaj skutecznie w życie poprzez między innymi takie miejsca jak obozy zagłady, obozy śmierci, ośrodki natychmiastowej zagłady." Wystawę można oglądać do stycznia 2014 roku. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE