Reklama

Wiceminister Marcin Romanowski: “Czyje interesy reprezentuje dziś Unia Europejska?” – łapówki i afera “katargate”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wiceminister Marcin Romanowski: “Czyje interesy reprezentuje dziś Unia Europejska?” – łapówki i afera “katargate” - Zdjęcie główne

Marcin Romanowski - Wiceminister Sprawiedliwości

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Unia Europejska zmaga się z coraz większymi problemami w wewnętrznych strukturach. Była już wiceszefowa Parlamentu Europejskiego została aresztowana z podejrzeniem o przyjęcie łapówki. Nic nie zapowiada, że to koniec listy osób zamieszanych w aferę korupcyjną. Sprawę komentuje Marcin Romanowski – Wiceminister Sprawiedliwości.

Reklama

Wiceminister Marcin Romanowski: “Czyje interesy reprezentuje dziś Unia Europejska?” – łapówki i afera “katargate”


Unia Europejska zmaga się z coraz większymi problemami w wewnętrznych strukturach. Była już wiceszefowa Parlamentu Europejskiego została aresztowana z podejrzeniem o przyjęcie łapówki. Nic nie zapowiada, że to koniec listy osób zamieszanych w aferę korupcyjną. Sprawę komentuje Marcin Romanowski – Wiceminister Sprawiedliwości.


Już wcześniej prokuratura wszczęła śledztwo wobec Ursuli von der Leyen. Niemiecka polityk i przewodnicząca Komisji Europejskiej miała sprzyjać firmie Pfizer w toczących się ówcześnie negocjacjach w sprawie zakupu szczepionek. Teraz czarne chmury zawisły nad grupą członków europejskiego parlamentu, którzy mieli przyjmować łapówki w zamian za lobbowanie interesów Kataru na arenie unijnej. Ponad miesiąc temu do aresztu trafiła Eva Kaili. Kiedy sprawowała funkcję wiceszefowej Parlamentu Europejskiego nie ukrywała swojej niechęci do Polski, często rzucając w stronę Warszawy oskarżenia o łamanie zasad praworządności i wprowadzanie totalitaryzmu.


– Osoby, które uważają się za elity europejskie i same przyznały sobie prawo do ostrej krytyki innych rządów same stały tymi, które prawa nie przestrzegają. Wielokrotnie z ust zatrzymanych w sprawie korupcji padały oskarżenia o łamanie zasad praworządności przez polską władzę. Rząd w Warszawie nie mógł liczyć na pochodzącą z naszego kraju opozycję, która w sporze przeciw Polsce grała po stronie naszych rywali. Teraz, kiedy część tzw. Autorytetów jest w więzieniu, politycy z Donaldem Tuskiem na czele mogą czuć się osamotnieni – uważa Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.


Wśród osób, które miały otrzymać korzyści majątkowe znajdują się również mąż oraz ojciec byłej wiceszefowej Parlamentu Europejskiego. Pozostali politycy zamieszani w aferę korupcyjną w dużej mierze związani są z partią S&D – Socjalistów i Demokratów. W szeregach tego ugrupowania można znaleźć również polskich polityków, wśród nich są Leszek Miller oraz Robert Biedroń.


– Obserwujemy coraz mocniejsze odejście od wartości, na których budowana była wspólnota europejska. Do głosu dochodzą politycy, którzy chcą wzniecić ideologiczną wojną między państwami, a przy tym osłabić suwerenność każdego z członków Unii Europejskiej. Ostatnie afery i podejrzenia o nielegalne przywłaszczenia korzyści majątkowych przez ważnych przedstawicieli unijnych struktur każe zadać pytanie: czyje interesy reprezentuje dziś Unia Europejska? – stwierdza Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.


Przypuszcza się, że zamieszanych w aferę korupcyjną okrzykniętą mianem “katargate” mogło być zamieszanych nawet 60 polityków europejskiego szczebla. Za reprezentowanie interesów Kataru przez lobbowanie za tym arabskim państwem na ich konta mogło wpłynąć łącznie nawet kilkadziesiąt milionów dolarów.

.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy