Genealogia to jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem więzi rodzinnych. Podstawą jest zachodzące między nimi pokrewieństwo i powinowactwo. Badania genealogiczne prowadzi się na podstawie różnorakich źródeł - zwłaszcza metryk pochodzących z Ksiąg Kościelnych służących jako rejestry urodzeń, chrztów, zgonów. Innymi źródłami do poszukiwań są księgi miejskie, uniwersytety, testamenty, akty zgonów. Na ich podstawie sporządza się tablice genealogiczne ukazujące relacje między członkami rodziny (np. drzewo genealogiczne). Prowadzeniem badań genealogicznych zajmować się może genealog zawodowy lub też amator-hobbysta.
Genealodzy poznają nie tylko swoje korzenie – czyli odszukują swoich przodków- ale także zapoznają się z historią regionu i kraju. Genealogia pomaga wyobrazić sobie jak wyglądało życie naszych przodków, jak się ubierali, co jedli, na co chorowali, z jakimi problemami się borykali na co dzień.
Dlatego też Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej już od lutego 2013 roku organizuje warsztaty genealogiczne dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś o swojej Rodzinie i „Małej Ojczyźnie”. Koordynatorem i pomysłodawcą zajęć jest Beata Zacharuk – pracownica Czytelni MBP. Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem.
„Raz w miesiącu w Czytelni MBP zbiera się grupa miłośników genealogii by dzielić się ze sobą swoimi odkryciami, wątpliwościami i radościami. Tworzymy grupę „pozytywnie zakręconych” poszukiwaczy historii. Na spotkaniach panuje ciepła i rodzinna atmosfera, którą tworzą wspaniali i życzliwi uczestnicy. Niektórzy to istna „kopalnia wiedzy” o genealogii, aktach metrykalnych i archiwach. Każdy nosi w sobie historię swoich przodków i chętnie pomaga tym, którzy dopiero zaczynają drogę detektywa rodzinnego. Celem naszych spotkań, oprócz poszukiwań rodzinnych, jest poszerzanie zakresu wiedzy m.in. o historii regionu. Ale chcielibyśmy także zachęcić młodzież do poznawania przeszłości tych, którzy ją niegdyś tworzyli. W czasach tak niemodnego patriotyzmu i prób odcinania się od historii Polski, chcemy przechowywać tradycję i wartości przekazane nam jako spuściznę przodków. Bo jak mówił Papież Jan Paweł II nawołując do szanowania przeszłości swego kraju – „Nie podcinajcie korzeni, z których wyrośliście…” Jeśli jesteś „głodny wiedzy” o przodkach a nie wiesz jak się za to zabrać to zapraszamy do Nas. Służymy pomocą!” - mówi organizatorka Beata Zacharuk.
Na najbliższym spotkaniu Miejska Biblioteka Publiczna będzie gościć dr Szczepana Kalinowskiego z wykładem „Unici Podlascy”.
Czas: 11 grudnia 2013 r., godz. 16.00
Miejsce: Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Warszawska 12a, Biała Podlaska
Wstęp wolny!