Reklama

Reklama

Terespol : Świętowali Dzień Kobiet, solidaryzowali się z Ukrainą (ZDJĘCIA)

Opublikowano: czw, 17 mar 2022 08:58
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W restauracji Galeria Smaków 13 marca miało miejsce spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym roku z uwagi na trwającą wojnę odbyło się pod hasłem ,,Solidarne z Ukrainą".

Reklama

Wyświetlono dwa filmy pochodzące z Lubelskiego Festiwalu Filmowego: ,,Żelazne numery"  obserwacja szkolenia sanitariuszy-ochotników przygotowujących się do służby podczas konfliktu we Wschodniej Ukrainie. To symboliczny obraz rzeczywistości z jaką przyszło zmierzyć się obywatelom Ukrainy w wyniku wojny w Donbasie.

Goście mogli również obejrzeć film  ,,Jeszcze nie umarłem" - dotyczył sytuacji młodych Ukraińców spędzających ostatnią wspólną noc, dzieląc się marzeniami o przyszłość.

Podcza spotkania głos zabrała Nadia Gergało - adiunkt w Centrum Europy Wschodniej UMCS, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej i naukowej w ramach Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów (2001-2011). Zajmuje się problematyką Europy Wschodniej.

Przedstawiła prelekcję z prezentacją multimedialną.  "Ukraina. O co chodzi Rosji?" - o genezie historycznej agresji militarnej Rosji na Ukrainę. Wyjaśniła publiczności dlaczego na przestrzeni ostatnich 300 lat Rosja chce zrealizować plan stworzenia sztucznego tworu - Wielkorusi (Rosja, Ukraina i Białoruś).

Mateusz Nowak - animator kultury, instruktor recytacji monodramista, związany z Polsko–Ukraińskimi Spotkaniami Mistrzów Słowa zaprezentował w przekładzie na język polski, teksty takich autorek jak: Natałka Biłocerkiweć, Iryna Ciłyk, Ołena Husejnowej, Lubow Jakymczuk, Hałyna Kruk, Ołesia Mamczycz, Kateryna Michalicyna, Hałyna Tkaczuk i Oksana Zabużko.

Z kolei Olena Gaidamaka - artystka, malarka, która brała udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w Polsce, na Ukrainie oraz w innych krajach, pokazała elementy ukraińskiej kultury ludowej: malowanie pisanek, biały śpiew oraz taniec obrzędowy.

Wystąpił też m.in. białoruski duet muzyczny z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu (Daniel Zubik, Artsiom Haurylau) prezentując wolnościowe piosenki w języku białoruskim (,,Graj" Lyapis Trubietskoy), rosyjskim (,,Hacziu Pieremien" Kino), ukraińskim (,,Obejmi" Ocean Elzy) oraz polskim (,,Urke" Wilki). Zespołowi towarzyszyła Helena i Andrej Antsipienka, który poprowadził koncert i wyrecytował wiersz ukraińskiego wieszcza narodowego - Tarasa Szewczenki pt. ,,Zapovit"

Jako gwiazda wieczoru, wystąpił zespół LITEVKA Quartet, którego frontmanem wokalista Adrian Litewka. Zespół w składzie: wokal, gitara, bas i klawisze wykonał klasyczne przeboje polskiej muzyki (m.in. piosenki: Z. Wodeckiego i M. Grechuty) a także własną kompozycję ,,Podróż do gwiazd"!

Burmistrz Jacek Danieluk, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Tarasiuk oraz radny Krzysztof Prokopiuk złożyli życzenia wszystkim zgromadzonym kobietom. Podczas spotkania zebrano kosz z środkami higienicznymi i medycznymi, które zostaną przekazane kobietom z Ukrainy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy