"Dziecko w tak ciężkim stanie to wielkie wyzwanie dla rodziny. Jedno z rodziców musi zwykle zrezygnować z pracy. Pomoc ze środków publicznych jest symboliczna wobec skali potrzeb. Efektywna i samodzielna zbiórka funduszy to cel osiągalny dla niewielu rodzin, dysponujących odpowiednim środowiskiem wsparcia i umiejętnościami. Nasza pomoc ma dotrzeć do tych rodzin, które z różnych względów "nie potrafią się przebić" z apelami o pomoc do opinii publicznej. Chcemy docierać do rodzin z skromnymi dochodami, zaangażowanych w opiekę nad swymi ciężko poszkodowanymi dziećmi." - mówią pracownicy Stowarzyszenia - "Nie zbieramy środków dla konkretnych dzieci, nie otwieramy tak zwanych kont indywidualnych. Tworzymy fundusz pomocy stypendialnej aby zebrane środki rozdysponować wśród najbardziej potrzebujących. Procedury programu zostały przez nas tak zaplanowane, aby uczynić je jak najbardziej dostępnymi, i aby w jak najmniejszym stopniu obciążały rodziny."
Wniosek o stypendium może złożyć każda rodzina, która:
- ocenia swoją sytuację materialną jako trudną,
- sprawuje opiekę nad dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym (dzieckiem wymagającym całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych, jak np. w przypadku dziecka wymagającego wsparcia oddechu respiratorem czy karmienia dojelitowego).
Stypendium przyznawane jest na okres 12 miesięcy. Wysokość stypendium ustalana jest indywidualnie według potrzeb rodziny oraz uzależniona jest od ilość zgłoszonych do programu rodzin i wyczerpania na ten cel środków - w ubiegłym roku średnia kwota na jednego stypendystę wynosiła 800 zł.
Pierwszy etap rekrutacji do programu stypendialnego polega na złożeniu drogą elektroniczną formularza rekrutacyjnego. Następnie po analizie wniosków, pracownicy Stowarzyszenia kontaktują się z wybranymi rodzinami. Wstępnie zakwalifikowani do programu, przesyłają do weryfikacji skomplementowaną dokumentację.
Rodziny, które chcą wziąć udział w programie powinny złożyć formularz rekrutacyjny do 28 marca 2014 r. i przesłać go do Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES (tel. 32 205 38 80, e-mail: spes@spes.org.pl).
Więcej informacji na temat zasad przyznawania stypendium można uzyskać na stronie Spes.org.pl oraz na Dla-dzieci.spes.org.pl.