reklama

Spotkanie autorskie z Leszkiem Sokołowskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: M. Pawluk

Spotkanie autorskie z Leszkiem Sokołowskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNajwiększe oszustwo to świat, w którym żyjemy, nie mamy o nim najmniejszego pojęcia, przyjmujemy go jak podaną w książkach prawdę historyczną. Do historii można mieć dystans, ale rzeczywistość trzeba czytać, kto ją widzi taką, jaka jest? Kto ją widzi własnymi oczami? - pyta Leszek Sokołowski w swojej najnowszej książce "Garbuska". W najbliższy wtorek czytelnicy i miłośnicy twórczości "Króla Łgarzy" będą mieli okazję do spotkania z pisarzem.

Leszek Sokołowski poeta, pisarz i satyryk, urodzony w Warszawie, z której przeniósł się do Krzymoszyc pod Międzyrzecem Podlaskim. Jest autorem tomów wierszy: "Dumny jak paw", "Nawet mysz może dostać kota", "Kiedy motyl w słońcu płonie", a także opowiadań satyrycznych "Wyjęci spod prawa". Autor ma na swoim koncie wiele sukcesów jego felietony, opowiadania i teksty satyryczne były nagradzane w wielu konkursach. Zdobył także tytuł Króla Łgarzy w XIX Ogólnopolskim Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni. Sokołowski jest także pomysłodawcą Przeglądu Satyryków i Łgarzy w Międzyrzecu Podlaskim. Spotkanie organizowane przez bialską bibliotekę będzie okazją do dyskusji na temat najnowszej książki pisarza, wydanej w lipcu tego roku "Garbuski".

Główny wątek powieści opiera się na historii Vardisa Fisza, członka bractwa, który po dziesięciu latach spędzonych w więzieniu Kalun wychodzi na wolność. Odnajduje krewną z osady, z której się wywodzi - Garbuskę o czerwonych włosach i postanawia z nią zamieszkać. W ramach zadośćuczynienia za niewolę bohater otrzymuje fabrykę. Dawni wspólnicy Vardisa, Oskar i Rot prowadzą gazetę "Corrida", która prowadzi propagandę na rzecz bractwa. Na przyjęciu w redakcji Vardis poznaje Głównego Redaktora, bezwzględnego cynika na usługach mocodawców, który nienawidzi ludzi. Niedługo potem Oskar i Riot popadają w niełaskę.

"Garbuska" to powieść z pogranicza faktu i fikcji – jest groteską o elementach karykatury i momentami fantastycznej stylizacji. Treść jej odbiera się jako absurdalną w zestawieniu z rzeczywistością. Wiele tu zamierzonej niespójności: piękno przeplata się z brzydotą, miłość z wynaturzeniem miłości, życie ze śmiercią, tragizm z komizmem.

Najnowsza powieść Leszka Sokołowskiego głównie przez prowadzoną w niej wielowątkowość jest dziełem wymagającym od czytelnika skupienia. Niektórzy uważają Garbuskę wręcz za książkę bardzo kontrowersyjną. - Dojrzewało to wszystko we mnie, przez to co mnie otaczało, przez spotkanych ludzi. Jest to również niezgoda na pewne rzeczy, które się teraz dzieją, na tematy często niepotrzebnie nagłaśniane przez media, ale też na historię. - w taki sposób autor opisywał genezę powstania powieści w trakcie wieczoru literackiego, który odbył się w październiku w ramach tegorocznych Podlaskich Spotkań Literackich. O tych i wielu innych szczegółach związanych z powstaniem, fabułą, gatunkiem i próbą interpretacji powieści będzie można dowiedzieć się już niedługo.

Spotkanie odbędzie się 19 listopada w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej przy ul. Orzechowej 34 o godzinie 13.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wspólnota Bialska to najciekawszy, zawsze aktualny i bezstronny lokalny serwis infomacyjny. Zaglądaj do nas regularnie a nie przegapisz żadnego ważnego tematu, lub wydarzenia z Białej Podlaskiej. Pamiętaj: biala.24wspolnota.pl Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ