Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 27 marca 2018 roku o godzinie 18:00 w sali widowiskowej BCK, przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej. Bilety do nabycia w cenie 15 zł.
Opis:
Twórca sztuki urodził się w 1896 r. w Kazaniu, w 1913 r. ukończył w Majkopie na Kubaniu gimnazjum realne i studiował prawo w Moskwie. Podczas I wojny światowej został aktorem. Był to okres nieskrępowanych prób artystycznych, zawiłych sporów i walk literackich. W tej gorącej atmosferze kształtowała się artystyczna młodość Szwarca. W 1923 r. został dziennikarzem w Zagłębiu Donieckim. W 1924r. przyjechał do Leningradu, gdzie rozpoczął pracę w Państwowym Wydawnictwie Literatury dla Dzieci, jako redaktor czasopisma dziecięcego „Jeż". Wtedy to zaczął pisać sztuki sceniczne, z których pierwszą była baśń dla dzieci pt. „Underwood", następnie „Skarb", potem „Przygody Hohenstaufa", „Nagi król", „Człowiek i cień" i wiele innych.. W czasach, gdy na scenie gościły postaci głównie rodem z fabryk, wsi i urzędów, Szwarc przedstawiał swoje dziwne, bajkowe opowieści, uciekając od rzeczywistości w krainę baśni. Ucieczki te miały głębszy sens. Jego bohaterowie walczyli o najprostsze ludzkie ideały - o powszechną dobroć i lojalność. Następca Jana Christiana Andersena świadomie nawiązywał do jego twórczości. Był, jak wielki Duńczyk, piewcą lepszego porządku świata. Zmarł w 1958 r.
Twórcy przygotowywanego spektaklu skorzystali ze scenariusza napisanego przez Andrzeja Meżeryckiego i Stanisława Celińskiego, w którym, obok teksu Szwarca, znalazły się także teksty liryczne innych autorów.
O reżyserze:
Mirosław Łukasiewicz jest absolwentem pedagogiki ze specjalnością kulturalno-oświatową Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach oraz Reżyserię Teatrów Amatorskich w Warszawie. Założył kabaret „Jajo" oraz grupę teatralna „Basta". Od 1979 r. związany z „Teatrem Es", gdzie prowadził zajęcia z plastyki, świadomości własnego ciała oraz interpretacji tekstu poetyckiego.
O Teatrze „Dlaczego nie?":
Teatr, którego aktorami są głównie słuchacze SUTW, jednak często na jego deskach pojawiają się młodzi aktorzy. Instruktorem prowadzącym zajęcia oraz reżyserem jest Mirosław Łukasiewicz – aktor i pedagog. Sztuki wystawiane przez Teatr od początku istnienia cieszą się uznaniem wśród publiczności. W swoim dorobku ma takie spektakle jak: „Spotkanie po latach", „Zielona Gęś", „Spotkania", „Takie jest życie", „O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce", „Ślepcy", „Podchody", „Trzy Wiedźmy".
(źródło: BCK)