Większość z nas wyparła już ze swojej świadomości pandemię koronawirusa i wszystkie obostrzenia, które wówczas zostały wprowadzone. Praca zdalna, pozamykane szkoły, zakupy w określonych godzinach, zakaz odwiedzin bliskich, nakaz noszenia maseczek – o tych sprawach już nikt nie chce pamiętać. Czy może się okazać, że obostrzenia powrócą?
Lekarze są pewni. Statystyki są niedoszacowane, zachorowań jest o wiele więcej
Eksperci informują, że COVID wrócił i ma się coraz lepiej. W poniedziałek (14 listopada) odnotowano 1 813 przypadków zakażenia oraz cztery zgony. Czy musimy bać się obostrzeń? O tym na tę chwilę nikt o nich jeszcze nie wspomina.
Prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii, Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zauważa, że sezon infekcyjny dawno się zaczął, a nadal nie wiemy, jak się chronić. – W październiku pojawiła się informacja medialna, że aktualizowane szczepionki będą dostępne w listopadzie, ale od tego czasu panuje cisza. A przecież szczepienia p/C19 są zalecane – napisała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska na platformie X.
Natomiast w rozmowie z dziennikarzem dodała, że Polska i Węgry, jako jedyne kraje europejskie, nie udostępniły do tej pory aktualizowanej wersji szczepionki przeciwko COVID-19. Jak tłumaczyła, ta, którą dysponujemy i którą wciąż szczepią się ludzie, działa w przypadku zakażenia omikronem, ale jej skuteczność w porównaniu z aktualizowaną wersją szczepionki może być niższa. Co zatem możemy zrobić? Jak się chronić? – Tak jak dotąd – myjąc ręce, nosząc maseczki, unikając zakażonych osób i szczepiąc się – wylicza pani profesor.
Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych w rozmowie z Gazetą.pl. tłumaczył, że powinniśmy traktować koronawirusa normalnie, ale musimy pamiętać, że te wirusy cały czas mutują. Przyznał, że mamy covidową falę i to – co może być dla wielu z nas zaskakujące – bardzo wysoką. – Zachorowań jest bardzo wiele – potwierdził i dodał, że statystyki są kompletnie niedoszacowane. – Wykonujemy mało testów i diagnozujemy mało osób. Gdybyśmy wykonali 10 razy więcej testów, mielibyśmy najprawdopodobniej 10 razy więcej chorych. Szacujemy, że teraz może chorować kilkadziesiąt tysięcy nowych osób dziennie – stwierdził specjalista.
COVID-19. Jak się chronić i kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?
COVID-19 to choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2, który pojawił się po raz pierwszy w grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Od tego czasu COVID-19 stał się globalną pandemią. Do 2 listopada 2023 r. do WHO zgłoszono 771 mln 679 tys. 618 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 6 mln 977 tys. 23 zgony. Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, że najlepszą ochroną przed COVID są szczepionki.
Szczepionki przeciwko COVID-19 zapewniają silną ochronę przed ciężką chorobą i śmiercią. Chociaż po szczepieniu dana osoba nadal może zarazić się COVID-19, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie miała łagodne objawy lub nie będzie miała żadnych objawów. Każdy może zachorować na COVID-19 lub umrzeć, ale większość ludzi wyzdrowieje bez leczenia
– przekonuje WHO.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.