Wiara, determinacja, wytrwałość, odwaga. To cechy doskonale opisujące postać Krzysztofa Wiechy, alpinisty, który już niedługo odwiedzi nasze miasto. Pretekstem do spotkania ze zdobywcą McKinkleya - najwyższego szczytu na Alasce będzie wykład otwarty organizowany przez Studenckie Koło Naukowe "Diagnoza" działające przy Katedrze Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Tematem rozważań będą możliwości i pasje osoby z niepełnosprawnością ruchową.
Życiorys Krzysztofa Wiechy stanowi najlepszy dowód na to, że w życiu warto i można realizować swoje pasje i marzenia wbrew własnym słabościom, ograniczeniom i przeciwnościom losu. Największym żywiołem Wiechy od zawsze były góry. Alpinista przemierzał kontynenty zdobywając siedem szczytów o wysokości ponad 5 tys. m n.p.m. W końcu dotarł na Alaskę, gdzie podjął próbę wejścia na najwyższą górę kontynentu, McKinley (6193 m n.p.m.), jednak tuż przed dotarciem na szczyt pogoda się załamała. Cztery dni spędził w wydrążonej w śniegu jamie przy temperaturze spadającej do - 30 stopni C i bardzo silnym wietrze. Ratownicy nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Jemu się jednak udało, choć w wyniku odmrożenia amputowano mu obie stopy.
Dramatyczne wydarzenie nie zabiło tkwiącej w nim ogromnej pasji do gór i sportu. Przy użyciu protez wspinał się po zamarzniętych wodospadach, zdobywał czterotysięczniki, a także wulkany na Hawajach. W 1993 r. był uczestnikiem słynną górskiej wyprawy Alaska Highway w trakcie, której pokonał liczącą ponad 5 tys. km trasę z Anchorage do Seattle w zaledwie pięć tygodni.
W trakcie spotkania wykład wygłosi również Weronika Gurdek, koordynatorka ds. Pomocy Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.
Spotkanie odbędzie się w środę 15 października o godzinie 11.00 w auli PSW 159 R ul. Sidorska 95/97. Wstęp wolny!