Reklama

Reklama

Powiat bialski : Strażacy ćwiczyli warianty pożarów. Udział wzięło kilkanaście bialskich jednostek

Opublikowano: czw, 14 paź 2021 05:23
Autor: | Zdjęcie: KM PSP Biała Podlaska

Powiat bialski : Strażacy ćwiczyli warianty pożarów. Udział wzięło kilkanaście bialskich jednostek - Zdjęcie główne

foto KM PSP Biała Podlaska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej wraz z Nadleśnictwem Międzyrzec zorganizowała 29 września ćwiczenia zgrywające sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu bialskiego oraz służby nadleśnictwa podczas dużych pożarów lasów.

Reklama

Celem głównym ćwiczeń było sprawdzenie praktycznych możliwości dostarczania wody na duże odległości.W sumie w ćwiczeniach brało udział 26 jednostek z terenu powiatu bialskiego. Przed rozpoczęciem ćwiczeń praktycznych powołany został zespół analiz, w którego skład wchodzili funkcjonariusze PSP i pracownicy Nadleśnictwa. Po przedstawieniu założeń ćwiczebnych zadaniem zespołu było wypracowanie możliwości i sposobów ugaszenia symulowanego pożaru lasu przy użyciu określonych sił i środków.  Przygotowane warianty zostały przedstawione Kierującemu Działaniem Ratowniczym (KDR), który następnie miał je zrealizować w części praktycznej

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Ćwiczono dwa warianty

W godzinach porannych nieznana osoba prawdopodobnie poruszająca się z miejscowości Utrówka do miejscowości Żerocin pozostawiła niedopałek papierosa w lesie. Doszło do zapalenia ściółki. Pożar został zauważony przez mieszkańców miejscowości Utrówka o godz. 09:00. W chwili zgłoszenia pożar obejmował już swoim zasięgiem powierzchnię około 10 arów.

- Cel do realizacji stanowiło "natarcie frontalne" na czoło pożaru lasu, czyli jednoczesne napełnienie pięciu zbiorników wodą z określonej odległości. Trzeba było je utrzymać przy użyciu czterech prądownic - opisuje pierwszy z wariantów KM PSP w Białej Podlaskiej

Całkowity pożar
Drugi wariant to pożar całkowity drzewostanu. Działania interwencyjne z wariantu pierwszego nie przyniosły efektu. Pożar się rozprzestrzenił. W tym przypadku chodziło o zbudowanie systemu mieszanego w postaci dwóch odcinków bojowych.
 
- Koordynacja całych działań była prowadzona z samochodu dowodzenia i łączności (SDŁ Komp), którego możliwości techniczno-użytkowe znacznie uprościły proces kierowania na poziomie taktycznym - dodaje bialska stra.

Po raz pierwszy na terenie powiatu bialskiego podczas ćwiczeń celem utworzenia pasów zaporowych została przećwiczona metoda tzw. "żołwia" (podawanie wody pod różnym kątem przy użyciu działek wodno-pianowych podczas jazdy samochodów pożarniczych).

 

fot. KM PSP Biała Podlaska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.