W Miejskiej Bibliotece Publicznej (Dział Wiedzy o Regionie) w Białej Podlaskiej otwarta została wystawa twórczości dwójki tegorocznych jubilatów – literatów: Heleny Romaszewskiej z Białej Podlaskiej oraz Ryszarda Chojeckiego z Łosic. Urodzeni w II półroczu 1939 r. są znanymi i cenionymi poetami regionu bialskopodlaskiego, autorami kilkunastu tomików poetyckich, artykułów o tematyce regionalnej oraz recenzji krytycznoliterackich. W sześciu gablotach wystawienniczych zaprezentowano część ich bogatego dorobku literackiego.
Helena Romaszewska urodziła się 19 sierpnia 1939 r. w Przyborowie na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (obecnie Białoruś). W 1945 r. wraz z rodziną zamieszkała w Kaplonosach (pow. włodawski). Ukończyła Liceum Ogólnokształcące we Włodawie, następnie Liceum Pedagogiczne w Zamościu, Studium Nauczycielskie (fizyka z chemią), Studium Nauczania Początkowego oraz Wyższe Studia Zawodowe w Lublinie. Pracowała jako nauczycielka szkół podstawowych, m.in. w Lucie k. Włodawy oraz w Dołholisce. W 1996 r. zamieszkała w Białej Podlaskiej. Zadebiutowała w 1985 r. w Słowie Podlasia. Jej utwory drukowane były także w Akancie, Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym, Jeszcze Jednej, Głosie Nauczycielskim oraz kilku antologiach literackich. W latach 1990-2009 wydała 12 tomików wierszy, m. in. zbiorek „w dłoniach czasu” oraz „na łączach uczuć” (w ramach serii „Biblioteczka PKK”).
Ryszard Chojecki urodził się 24 września 1939 r. we wsi Jeziorszczyzna k. Kazimierza Dolnego. Tam spędził również dzieciństwo i młodość. Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące ukończył w Kazimierzu Dolnym. Studiował historię, najpierw na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1958-1961), a następnie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1961-1963). W 1963 przeniósł się na stałe do Łosic, gdzie pracował jako nauczyciel oraz bibliotekarz. Wiersze R. Chojeckiego drukowane były m.in. w „Kamenie”, „Słowie Podlasia” oraz „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym”. Do tej pory wydanych zostało pięć jego tomików poetyckich: „Aż słowa” (1989), „Nostalgia i święta” (1997), „Paszport na godzinę X”, (2003) oraz „Za dużo tych lat bez lata” (2003), „Jutro będę wspomnieniem niewielu” (2012). Należy do Klubu Literackiego „Maksyma” w Białej Podlaskiej (od 1986 r.) oraz Nauczycielskiego Klubu Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Był nagrodzony w konkursie literackim im. R. Mikoszewskiego (1994) oraz turniejach jednego wiersza.
Wystawa czynna będzie do końca sierpnia, w godzinach pracy biblioteki (9.00-15.00, w czwartki do godziny 18.00).