Reklama

Reklama

Młodzież odkrywa tradycje Południowego Podlasia

Opublikowano: 30 marca 2021 07:32
Autor: (McM)/ Małgorzata Zając

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwa realizacja projektu „Regionalnie – niebanalnie” Europejskiego Korpusu Solidarności.

Reklama

18 marca młodzież zwiedziła dwie wystawy etnograficzne w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Jedna z nich poświęcona była twórczości Bazylego Albiczuka, ukazująca podlaskie pejzaże i ogrody. Druga wystawa„Kultura Południowego Podlasia” zawierała zbiór typowych dla regionu form, wzorów i technik na przykładzie zebranych przedmiotów użytkowych, strojów ludowych, tkanin, naczyń, ozdób czy ubrań.

- Wizyta w Muzeum oraz rozmowa z pracownikami Działu Naukowo-Oświatowego okazała się bogatym źródłem wiedzy o dziedzictwie kulturowym regionu - mówi Małgorzata Zając z ECKiW OHP w Roskoszy

 

Podczas kolejnych spotkań uczestnicy projektu zgłębiali tradycje kulinarne swojej małej ojczyzny, biorąc udział w warsztatach praktycznych na terenie wioski ginących zawodów w ECKiW OHP w Roskoszy. Młodzież przygotowywała wypieki związane z tradycjami obrzędowymi i świętami Wielkanocnymi: kołacze, kulebiaki, zdobione ciasto weselne zwane korowajem, podlaski sękacz i kolorowe mazurki

Projekt rozpoczął się 1 marca i potrwa do 31 maja 2021 r., jego uczestnikami jest ośmioro podopiecznych ECKiW w Roskoszy.

Projekt ma na celu zwiększenie wiedzy uczestników projektu oraz lokalnej społeczności dotyczącej dziedzictwa regionalnego, promowanie tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła oraz rozwój kompetencji zawodowych, społecznych uczestników - wyjaśnia Zając

Młodzież poprzez spotkania z osobami posiadającymi wiedzę i umiejętności dotyczące tradycji kulinarnych, rzemiosła i rękodzieła regionalnego, spotkania muzealne, przeszukanie opracowań i publikacji, zbierze dawne przepisy, wzory, motywy charakterystyczne dla regionu i opracuje je w atrakcyjny dla dzieci i młodzieży sposób, by zainteresować lokalne środowisko, zwłaszcza młode pokolenie, dziedzictwem kulturowym swojego regionu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.