reklama
reklama

To naprawdę ostatnia chwila! 31 lipca kończy się otwarte okienko transferowe w ZUS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

To naprawdę ostatnia chwila! 31 lipca kończy się otwarte okienko transferowe w ZUS - Zdjęcie główne

Oświadczenie można przynieść osobiście do ZUS lub złożyć je elektronicznie. Termin właśnie mija. | foto Google Maps

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTylko do 31 lipca mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat i kobiety, które nie skończyły 50 lat, mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. To naprawdę ostatnia chwila na decyzję! Kolejna szansa? Za cztery lata.
reklama

Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03. Co ważne, kolejne okno transferowe będzie otwarte od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r. 

Chcesz zmienić podział części składki emerytalnej odprowadzanej na II filar? Zrób to teraz

Co to jest okienko transferowe i kto może z niego skorzystać? Krystyna Michałek z ZUS tłumaczy, że okienko transferowe pozwala ponownie wybrać, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Decyzja dotyczy 2,92 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej.

Jeśli ubezpieczony zdecyduje, że 2,92 proc. ma być przekazywane do OFE, to na jego subkoncie prowadzonym przez ZUS będzie zapisywana
pozostała część składki emerytalnej w wysokości 4,38 proc. Jeśli zdecyduje się na ZUS, to całość na II filar w wysokości 7,3 proc. będzie zapisywana na subkoncie w ZUS-ie – informuje. 

Osoby, które chciałyby skorzystać z okienka transferowego, muszą wypełnić formularz „Oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” (ZUS-US-OFE-03) i złożyć go w ZUZ. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną, korzystając z profilu na Platformie Usług Elektronicznych. – Termin upływa z końcem lipca, zatem czasu na decyzję zostało już naprawdę niewiele czasu – zauważa  Krystyna Michałek. 

Nie jesteś członkiem żadnego OFE, a chcesz, aby część twojej składki była przekazywana na ten rachunek? Zobacz, co zrobić

Musimy pamiętać, że składając deklarację w ZUS-ie o przekazywaniu części składki do OFE, bądź zmianie OFE na inny Fundusz, konieczne jest zawarcie umowy ubezpieczonego z wybranym Funduszem. 

ZUS wyjaśnia, że oświadczenia nie składają osoby, które nie chcą zmieniać wcześniejszej decyzji o sposobie podziału składki emerytalnej, a także osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. W ich przypadku uruchomiony został tzw. suwak bezpieczeństwa, który chroni środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. Dlatego na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie.

– Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 powinien zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE – tłumaczą urzędnicy. 

Ostatnie okienko transferowe otwarte było w 2016 r. W 2020 r. nie było uruchamiane z powodu pandemii. Kolejne otwarcie za 4 lata w 2028 r.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama