Reklama

Reklama

Gminy z kasą rządową na ważne inwestycje

Opublikowano: sob, 19 gru 2020 08:53
Autor:

Gminy z kasą rządową na ważne inwestycje - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sumie blisko dziesięć milionów złotych otrzymają cztery bialskie gminy z rządowego programu Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Reklama

Głównym celem programu - jak mówi rząd PiS - jest danie "impulsu" do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. Do województwa lubelskiego trafi z budżetu państwa w sumie ponad 749 mln zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych. Pierwsza pula, czyli 6 mld zł, trafiła latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce.

Teraz kolejne 6 mld zł zostanie przydzielone w ramach konkursu. Trzeba było złożyć odpowiedni wniosek. Pierwszy nabór był do 30 września i właśnie został rozstrzygnięty (4,35 mld zł do rozdania), kolejny - już ostatni - ruszy wkrótce.

Podczas pierwszej tury miasto Biała Podlaska otrzymało 10,9 mln zł, miasto Międzyrzec Podlaski ok. 1,2 mln zł, a miasto Terespol ponad 646 tys zł.

Kasę otrzymały też wszystkie samorządy gminne powiatu. Z kolei władze powiatu bialskiego otrzymały w sumie ponad 7 mln zł.

Natomiast w drugiej turze, gdzie trzeba było złożyć wniosek o fundusze, pieniądze otrzymają gmina Łomazy (dwa wnioski), gmina Międzyrzec Podlaski, gmina Piszczac oraz gmina Sławatycze.

Przyspieszenie inwestycji

Wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz nie ukrywa radości z otrzymania w sumie 4,6 mln zł dofinansowania rządowego. Gmina złożyła trzy wnioski, z których jeden okazał się trafny.

- Cieszymy się z każdej złotówki. Jest to ważne przedsięwzięcie, bo planowane zadania inwestycyjne wywrą pozytywny wpływ na nasze społeczeństwo, gdyż dotyczą prawie całości terenu gminy - mówi wójt.

Zostanie w sumie przebudowanych i wybudowanych 7 km ciągów pieszo-jezdnych.

- Praktycznie zgłosiliśmy wszystkie drogi, na które mieliśmy opracowaną dokumentacje lub byliśmy w trakcie opracowania. W związku z tym w sposób znaczny przyspieszymy te inwestycje - dodaje wójt.

Przypomnijmy, że podczas pierwszej tury przydzielania funduszy rządowych, gmina dostała ponad 1,8 mln zł. Zostały wykorzystane jako wkłady własne w inwestycje, m.in. w budowę kanalizacji w Wysokiem. Będzie też wniosek na uzyskanie pieniędzy w trzeciej turze.

-  Wiemy, jak uzasadniać dobrze wnioski, by zdobyć pieniądze. Z radnymi będziemy dyskutować, na co je ewentualnie przeznaczyć. Jeszcze jest za wcześnie, by mówić na co - dodaje Adamowicz.

 

 

CO ZOSTANIE ZBUDOWANE W RAMACH DRUGIEJ TURY RZĄDOWEGO PROGRAMU INWESTYCJI LOKALNYCH?

Gmina Łomazy (2 mln zł):
- rozbudowa, nadbudowa i przebudowa i remont budynku remizy OSP i kotłowni na potrzeby świetlicy wiejskiej i remizy OSP z przeznaczeniem do wykorzystania przez lokalną społeczność na cele kulturalne i zapewnienia bezpieczeństwa;
- przebudowa i termomodernizacja budynku biurowo-garażowego bazy komunalnej w Łomazach.

Gmina Międzyrzec Podlaski (4,6 mln zł):
- budowa drogi gminnej w Strzakłach;
- przebudowa drogi gminnej nr G101499L w Misiach;
- przebudowa drogi gminnej wewnętrznej w Misiach;
- przebudowa drogi gminnej nr G101481L w Rogoźnicy-Kolonii;
- przebudowa drogi gminnej nr G101490L w Halasach;
- budowę chodnika przy szkole w Halasach;
- budowa drogi G101539L w Jelnicy;
- budowa drogi G101519L w Puchaczach;
- przebudowa drogi gminnej ul. Sosnowa w Rzeczycy z włączeniem do drogi powiatowej;
- przebudowa drogi gminnej w Rogoźnicy-Kolonii;

Gmina Piszczac (1,9 mln zł):
- przebudowa budynku byłej szkoły dla potrzeb Gminnego Centrum Kultury i Sportu;
- zagospodarowanie terenu przy GCKiS;
- wyposażenie dla GCKiS;
- modernizacja boisk sportowych przy Zespole Placówek Oświatowych w Piszczacu;
- przebudowa skweru przy ul. Plac Rynek.

Gmina Sławatycze (1,5 mln zł):
- termomodernizacja budynku przeznaczonego na mieszkania socjalne. W budynku
planuje się 7 mieszkań socjalnych dla 29 lokatorów. Pozostała część budynku zostanie przeznaczona na GOPS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.