reklama
reklama

BCK zaprasza na spektakle w ramach XXII Podlaskiej Jesieni Teatralnej

Opublikowano:
Autor:

BCK zaprasza na spektakle w ramach XXII Podlaskiej Jesieni Teatralnej - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż 7 listopada na scenie Bialskiego Centrum Kultury zobaczymy dwa spektakle w wykonaniu aktorów "Teatru w Dubicy". Z jednej strony pełna zwrotów akcji i humoru komedia Aleksandra Fredry, z drugiej refleksyjna i ironiczna sztuka Jerzego Szaniawskiego. 
reklama

Wydarzenie odbędzie się w ramach XXII Podlaskiej Jesieni Teatralnej. "Teatr w Dubicy" jest częścią projektu "Aktywna Dubica" współfinansowanego w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Przez pół roku dubiczanie brali udział w różnych szkoleniach i warsztatach m. in. teatralnych w celu wzmocnienia aktywności obywatelskiej, budowania więzi pomiędzy pokoleniami. Dzięki temu mogli reaktywować działający tam w latach pięćdziesiątych teatr i tak jak ich przodkowie stanąć na scenie. Mimo, że jest to tylko teatr amatorski, grupa posiada na swoim koncie sukcesy. Młodzi aktorzy z Dubicy wystąpili na Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w BCK w Białej Podlaskiej, zdobywając nagrodę główną Starosty Bialskiego. Przed bialską publicznością aktorzy "Teatru w Dubicy" zaprezentują się w komedii Dwie Blizny Aleksandra Fredry i sztuce Dwa Teatry Jerzego Szaniawskiego.

Dwa Teatry Jerzego Szaniawskiego to opowieść o przemijaniu i o potrzebie metafizyki w życiu i sztuce. Dzieło Szaniawskiego wyraża prawdę o złożoności naszego życia, którego nie da się jednoznacznie ocenić. Głównym bohaterem spektaklu jest Dyrektor teatru, którego największa pasja to analizowanie snów własnych i cudzych, zapisywanie i gromadzenie ich w kartotece. Na scenie pojawiają się również dwie kobiety: Laura, gospodyni Dyrektora, przesadnie opiekuńcza, potajemnie zakochana w swoim szefie. Druga to Lizelotta - bardzo piękna i młoda aktorka grająca główną rolę w teatrzyku "Małe Zwierciadło". Dyrektor - fanatyk prawdy, dąży do tego, aby jego teatr był realistyczny - teatr żywych ludzi i prawdziwych zdarzeń, których bieg determinują jedynie siły natury. Jest przekonany, że tworzony przez niego teatr stanowi najdoskonalszą z możliwych form tej dziedziny sztuki. Jednak w jego poukładany świat wkrada się niepewność, odwiedzają go dwaj młodzi autorzy sztuk teatralnych i przedstawiają mu własne propozycje, które są sprzeczne z poglądami Dyrektora. Prezentowane przez nich koncepcje nie mieszczą się w preferowanym przez niego stylu, mają w sobie coś niepokojącego, ale zarazem pociągającego. Czuje to sam Dyrektor, ale broni się przed tym, bo mogłoby to zrujnować stworzoną przez niego wizję. Akcja dramatu obfituje w momenty, kiedy zaciera się granica między jawą, a snem. Zjawiają się widma dawnych znajomych, jak wyrzuty sumienia odzywają się także echa minionych zdarzeń, które Dyrektor postrzegał jako zakończone. Bohater przekona się, że nie wszystko kończy się wraz z zapadnięciem kurtyny, istnieją bowiem głęboko skryte stany duszy, których realistyczny teatr nie potrafił wydobyć. Okazuje się, że racjonalizm nie pokazuje całej prawdy o świecie i człowieku. W sztuce Szaniawskiego brak typowego dla komedii dowcipu, rubaszności i salw śmiechu. Zawarty tutaj komizm opiera się na subtelnej ironii, która skłania raczej do refleksji.

Dwie Blizny to sztuka najwybitniejszego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry. Jej akcja opiera się na charakterystycznym dla autora schemacie obfitującym w pomyłki i drobne intrygi. Narzeczeni, którzy jeszcze się nie znają, gdyż zostali skojarzeni ze sobą z woli rodziców, uciekają się do podstępu, aby wcześniej poznać przyszłego partnera. Jednak jak to zwykle bywa u Fredry los płata im figle. Akcja sztuki rozgrywa się w dworku Kasztelanowej Zawiejskiej w Nadwiślanach. Pani domu z niecierpliwością wyczekuje wizyty ważnego gościa, Alfreda Tulskiego, kandydata na męża jej siostrzenicy Wandy. Młodzi nigdy się nie widzieli ich małżeństwo zostało ukartowane przez rodzinę. Alfred chce poznać swoją przyszłą żonę jeszcze przed oficjalną prezentacją, w tym celu musi zakraść się do posiadłości Kasztelanowej. O zamiarach młodzieńca donosi w liście kuzynka z Warszawy, ostrzegając Wandę, że ma on bliznę nad okiem. Wkrótce panie dostrzegają w ogrodzie nieznajomego mężczyznę, myśląc że to Tulski zapraszają go do środka. Młodzieniec jest oczarowany Wandą, ona nim także, dlatego chłopak postanawia nie wyprowadzać kobiet z błędu i udaje narzeczonego. Jednak niespodziewanie w Nadwiślanach zjawia się jeszcze jeden mężczyzna, on także ma bliznę nad okiem. Pani Zawiejska chce jak najszybciej rozwiązać zagadkę, który z nich jest prawdziwym Alfredem. Wanda słucha głosu serca, które najwyraźniej już dokonało wyboru. Czy wszystko zakończy się szczęśliwie? Czy Wanda dokona dobrego wyboru?

Jak zakończą się obie historie będzie można przekonać się 7 listopada. Spektakle rozpoczną się o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11. Wstęp wolny!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama